Výdrž potravin v mrazáku je jiná, než si lidé myslí – například vařené maso vydrží méně, než to syrové

Zdroj foto: Pixabay

Výdrž potravin v mrazáku je jiná, než si lidé myslí – například vařené maso vydrží méně, než to syrové. Mrazák je pro mnoho z nás nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Umožňuje nám uchovávat potraviny na delší dobu a využívat akční nabídky obchodů. Ale víme opravdu, jak dlouho můžeme potraviny v mrazáku skladovat, aniž by došlo k jejich znehodnocení nebo zdravotnímu riziku? Překvapivě, mnoho z nás má o skladování potravin v mrazáku nesprávné představy.

Začněme základy: Zamrazování potravin

Zamrazování potravin není jen o tom, hodit je do mrazáku. Je důležité vědět, jak a jak dlouho můžeme potraviny zamrazovat, aby si zachovaly svou kvalitu a byly bezpečné k jídlu. Ať už se jedná o maso, zeleninu, pečivo, nebo dokonce o vařené jídlo, každá potravina má svůj vlastní „zamrazovací manuál“.

Maso: Vařené vs. syrové

Zajímavým faktem je, že vařené maso vydrží v mrazáku méně času než syrové. Zatímco syrové maso může být bezpečně skladováno 4 až 12 měsíců, uvařené maso vydrží pouze 2 až 3 měsíce. Mleté maso má také kratší dobu skladování, kolem 3 až 4 měsíců. Důležité je správné balení, aby se zabránilo vysušení a poškození mrazem.

Maso

Foto: Pixabay

Ryby, drůbež, uzeniny apod.

Ryby, ať už syrové nebo vařené, můžeme skladovat v mrazáku 2 až 4 měsíce. Uzeniny a šunku je možné zamrazit na 1 až 2 měsíce, zatímco tepelně neupravená drůbež vydrží 9 až 12 měsíců a vařená 4 měsíce. Domácí pizzy nebo lasagne mohou být v mrazáku na 3 až 4 měsíce, zatímco chléb vydrží zamrazený až 3 měsíce.

Zelenina a ovoce

Zamrazená zelenina může být skvělým zdrojem vitamínů během zimních měsíců. Když si v létě nakoupíte zásoby, můžete je skladovat až 12 měsíců. Ovoce, na druhé straně, vydrží v mrazáku jen kolem 6 měsíců.

Co raději nezmrazovat

Některé potraviny se pro zamrazení nehodí. Zelenina a ovoce s vysokým obsahem vody (jako jsou saláty, okurky, ředkvičky) se po rozmrazení stanou mdlými a vodnatými. Taktéž omáčky na bázi smetany nebo majonézy mohou po rozmrazení změnit konzistenci a chuť.

Bezpečnost a zdraví především

Při zamrazování jídla je klíčové dodržovat zásady bezpečného skladování. Ujistěte se, že jídlo je správně zabaleno, označte ho datem zamrazení a sledujte doporučenou dobu skladování. Tímto způsobem předejdete zdravotním rizikům a zároveň si užijete chutné a bezpečné jídlo kdykoliv budete chtít.

Ať už skladujete maso, zeleninu, ovoce, nebo vařené jídlo, dodržování správných postupů při zamrazování je klíčem k zachování kvality a bezpečnosti potravin. S těmito informacemi můžete využít svůj mrazák na maximum a zároveň si užívat chutného a bezpečného jídla po celý rok.

 

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/3599-ani-mraz-neuchova-jidlo-navzdy-jak-dlouho-muzete-nechat-potraviny-v-mrazaku, https://www.alza.cz/jak-skladovat-potraviny-v-mrazaku-a-lednici, https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/ani-mrazak-neni-vsemocny-jidlo-uchova-maximalne-rok.A140318_182946_dobra-chut_ebr

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)