Mango z pecky? Jde to! Zde je jednoduchý návod

Mango

Vypěstovat si mango z pecky je skvělý způsob, jak využít maximum z vašeho ovoce. Odměnou vám bude rostlinka, která pravděpodobně rodit nebude. I tak je ale velice příjemná na pohled. Výhodou je, že semena klíčí velice často – pokud je tedy zasadíte ihned poté, co je vyjmete z pecky. Na svou rostlinku si budete muset počkat asi 3 týdny, to je doba za kterou vyklíčí. Ve volné přírodě dorůstá výšky až 40 metrů, čehož se nám dosáhnout nepodaří.

Zralé mango

Základním předpokladem pro úspěšné pěstování rostlinky z pecky ovoce je to, že koupíte dostatečně zralé mango. To znamená, že by mělo být mírně měkké na dotyk, ale bez jakýchkoli projevů onemocnění nebo přezrání. Hledejte tmavnutí, měkká místa nebo dokonce hnilobu. Takové plody nejsou vhodné pro další pěstování. Mango můžete koupit kdykoli v roce, je už poměrně běžným tropickým ovocem. Vhodné je ale začít pěstovat na jaře, kdy je venku více světla a vyšší teploty.

Mangovník

Foto: Pixabay

Mango má tvrdou pecku

Mango je ovoce, které má slupku. Ta se nejí, takže ji pravděpodobně oloupete a vyhodíte (použijete do kompostu). Oranžovou dužinu sníte a pecku dáte stranou. Uvnitř jí se nachází semínko, ze kterého budeme pěstovat rostlinu. Jak se k semenu ale dostat? Nejprve pecku omyjte od veškeré dužiny a vláken (jde to dobře kuchyňskou hubkou – tu drsnou stranou). K vyjmutí semínka využijte některý z těchto způsobů:

  • Rozbijte ji kladivem. Je to rizikové, protože když dáte do rány více síly, můžete poškodit i semínko.
  • Stisknutím ve svěráku. To umožňuje přesnější rozložení síly. I zde je třeba být opatrní.
  • Cele semínko třete smirkovým papírem.
  • Seřízněte špičku skořápky.
  • Ostrým nožem oddělíme obě části od sebe.
  • Vysadíme semínko i s peckou. Bude trvat déle, než vyklíčí, ale nemusíme odstraňovat tvrdou pecku a riskovat poškození semínka. Je dobré očištěnou pecku se semenem namočit na 24 hodin před výsevem do vody.

Výsev semínka bez substrátu

Jakmile se dostanete k semenu, můžete je vysadit nebo nechat naklíčit mimo zeminu. Druhý způsob je výhodný z toho důvodu, že budete vědět, kterým směrem mango poroste, takže neřešíte, jak jej umístit do půdy. Stačí semínko udržovat zabalené v papírovém ubrousku a vloženém do uzavíratelného sáčku nebo vlhké vatě asi dva až tři týdny, než vyklíčí. A poté jej vysadíte do zeminy nebo vložíme do nádoby s vodou, kde dále poroste (vodu je třeba pravidelně měnit).

Výsev semínka do substrátu

Nebo můžete obnažené semínko nasadit špičatým koncem nahoru. Asi do poloviny přihrneme zeminou. Ideální teplota pro pěstování je 20 až 24 °C. Vhodná je dobře propustná půda, jako je kokosové vlákno nebo směs zahradní zeminy, rašeliny a perlitu (2:1:1). Nádoba by měla být umístěn na teplém a slunném místě.

Zdroje info:

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/957-krok-po-kroku-uprawa-mango-z-pestki

https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jak-si-doma-vypestovat-mango-z-pecky-40399338

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!