Hřib dubový

Vydali jsme se do lesa: Lišky, masáky, kováře a hřiby dubové

Léto je stále na svém začátku, nicméně nikde není psáno, že musíte nutně ležet pouze u vody a chytat pověstný bronz. Ideální je udělat si procházku a vyrazit do lesa. Ten už totiž začíná nabízet skvělé houby, na nichž si člověk neskutečně pochutná. My jsme vyrazili také na tradiční místa ve Zlínském kraji, která pochopitelně neprozradíme. A byli jsme úspěšní! Ostatně s aktuální úrodou se rádi pochlubíme právě v tomto článku.

Prim hrály hřiby dubové

V každém případě. Indicie vypadaly dobře, jelikož hned na počátku jsme našli na tradičním místě úplně slimáky ožrané houby, respektive pouze spodní část tření. Pak jsme už byli úspěšnější, když na nás vykoukl středně velký pravák. Následně jsme jich našli už více než 10 v jedné jediné lokalitě. Dokonce se podařil i jeden kus s hmotností něco přes 500 gramů. Vesměs všechny hřiby jsme nakonec nakrájeli na sušení. Odpad byl ale kvůli značné červivosti poměrně znatelný.

Hřib dubový

Větší hřib dubový

Hřib dubový

Několik hezkých kovářů

Odměnou za naše motání se na několika místech s hřiby dubovými byli také kováři. Jednalo se spíše o menší kousky s hodně zbarvenými hnědými hlavami a sytě červenými rourkami. Kupodivu i tyto hřiby okupovali červi. Sice méně, ale přece. Ve smaženici byli kováři skvělí. Tuzí a chuťově zajímaví.

Hřib kovářHřib kovář

Do nižších poloh vracející se lišky

Hodně překvapeni jsme byli nálezem několika lišek obecných. Příliš schovány kvůli své sytě žluté barvě nebyly. Navíc jsme je našli ve vyšším smíšeném lese, kde se nacházely i borovice. Lišky u nás rostly mnohem méně. Přitom se jedná o velmi oblíbenou houbu, jíž se ročně prodá až neuvěřitelných 200 000 tun!

Liška obecnáLiška obecná

Všudypřítomné růžovky

Tak těch bylo v lese dostatek. Především mladé silnější plodnice se na smaženici přímo nabízely. Splést si je relativně nebylo s čím, našli jsme jenom muchomůrku šedivku, což by zas tak velká tragedie nebyla. Jinak v lese bylo ještě několik kozáků a holubinek nazelenalých, které jsme ovšem nebrali. Škvarky jsme neplánovali.

Muchomůrka růžovka

Muchomůrka růžovka

Houbaření

Celková úroda

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *