Kaktusy

Vybíráme substrát na kaktusy

O pěstování kaktusů se často říká, že je to spíše disciplína líných zahradníků. To ovšem není tak úplně pravda, i kaktusy mají své nároky, které je třeba splnit.  Dodržet tak musíme hned několik pravidel. Zejména mít trpělivost, v zimě kaktusům dopřát klid, v létě slunce a také zvolit vhodný substrát, o kterém bude dnes řeč.

Není zem jako zem

Substrát na kaktusy nelze vzít kdekoliv. Základním požadavkem je totiž prostupná, lehká a výživná zem. Ve většině zahrad je půda sice vyhnojená, ale ne dost propustná. A hlavně většina kaktusů nesnáší zem provápněnou. Také použití zeminy, kde normálně sázíte kytky není pro kaktusy vhodné. Obsahuje totiž více vápníku nebo chlóru v různých sloučeninách.

Tajemství každého kaktusáře

Substrát na kaktusy by měl mít vhodné chemické složení, což znamená, že by měl obsahovat všechny důležité živiny jako dusík, fosfor, draslík a stopové prvky. Takový substrát na kaktusy i ve větším balení si může buď zakoupit již hotový, nebo si vytvořit svůj vlastní. Pokud budete kupovat substrát hotový, můžete zvolit i substrát na pěstování bonsají a kaktusů. Jestliže se ptáte jak ještě zlepšit substrát na kaktusy, aby byl substrát opravdu dobrý, to je tak trochu tajemstvím. Někdo přidává antuku, někdo kamínky, jiný zase jehličí. Každopádně ve všech případech platí, jak už bylo zdůrazněno výše, že zemina pro pěstování kaktusu by měla být hlavně dobře propustná.

Příprava substrátu na kaktusy

V případě, že nechcete kupovaný substrát, připravte si ho sami.  Potřebovat budete písek, rašelinu a zahradní zeminu, vždy 1/3 od každého. Zahradní zemina by měla být proleželá, takže kompost z listí, trávy či jehličí použijeme takový, který zrál klidně i několik let. Jen v takovém případě jsou všechny organické složky dobře rozloženy. Před použitím je dobré substrát sterilizovat teplem např. v mikrovlnné troubě nebo troubě běžné. Před sterilizací by mě být substrát mokrý.  Ideální sterilizace dosáhneme při 100°C po dobu 20 minut.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *