Jonátka africká se představuje

Jonátka africká

Mezi jedny z nejznámějších pokojových rostlin patří Jonátka africká neboli Africká fialka. Jonátka je velmi oblíbenou dekorační rostlinou v interiérech.  Kvete téměř celý rok a skvěle se přizpůsobí suchým a světlým místům.

Charakteristické rysy

Listy Jonátky africké jsou chlupaté, dužinaté a mají křehké dlouhé stonky, které tvoří nízké široké růžice. Květy vyrůstají z růžice v řídkých vidlanech. Barva květů může být různá od bílé až po tmavě fialovou. Květy navíc často nemívají jen jednu barvu, ale jsou vícebarevné. Jonátka dorůstá výšky 10 až 15 cm a šířky 40 cm, avšak některé miniaturní druhy dosáhnou pouze šířky 15 cm.

A jak pečovat o Jonátku africkou?

Co se týká péče o tuto rostlinu, důležitá je zálivka. Pravidelná zálivka.  Zemina totiž musí být stále vlhká. Ideální je voda měkká o pokojové teplotě. Zaléváme zespoda nikoliv shora, aby se voda nedostala na listy. V opačném případě listům hrozí plísňová choroba. Nepostradatelná je také vysoká vzdušná vlhkost, díky které listy neosychají. Ideálním stanovištěm pro Jonátku je světlé místo, avšak bez přímého slunečního záření. Velkou výhodou této rostliny je, že nepotřebuje vegetační klid. Proto ji klidně můžeme pěstovat na jednom místě po celý rok. Rostlina může kvést kdykoliv během roku. V zimním období, ale kvete méně. Na jaře je pak vhodné rostlinu přesadit, tím podpoříte růst i kvetení.

Množení Jonátky

Africké fialky se dají množit dvěma způsoby buď semene, nebo řízky listů. Listovými řízky množíme filku v létě a to tak, že vezmeme listy o průměru asi 4 cm s 1-2 cm dlouhými řapíky. Řapík začistíme mírně šikmým řezem a namočíme do stimulátoru. Následně zasadíme do mírně vlhkého písku a směsi rašeliny. Nakonec přetáhneme folií.  Udržujeme stále vlhkou půdu a teplotu mezi  20- 25 °C po dobu 3 týdnu. Po 3 týdnech list zakoření, začnou z něj vyrůstat nové rostlinky, které oddělíme a zasadíme. V případě množení semen je proces velmi složitý a provádí se jen při šlechtění tohoto druhu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.