Vybíráme sadbové brambory

Brambory jsou řazeny mezi základní potraviny. Tvoří v podstatě skoro hlavní část stravy, neodmyslitelně patří do našeho jídelníčku, není proto divu, že jsou velmi oblíbené. Pokrmů z brambor je opravdu mnoho, stejně tak druhů brambor. Vybrat si kvalitní sadbové brambory je velmi důležité. Přečtěte si, podle jakých kritérií si sadbové brambory vybírat.

Sadbové brambory

Pěstování brambor na své vlastní zahradě je dobré. Víte, že brambory jsou bez chemického postřiku, a navíc i chuť je lepší než u kupovaných brambor. V současné době máme zhruba kolem 140 odrůd. Jako začínající pěstitelé si jistě nechejte poradit, které sadbové brambory jsou dobré. Pokud pěstujete brambory každoročně, jistě již máte své osvědčené odrůdy. Záleží na klimatických podmínkách, ve kterých chcete brambory pěstovat. Kritériem výběru může být také délka vegetační doby. Můžete si vybrat mezi odrůdami velmi ranými, ranými, poloranými a polopozdními až pozdními. Vybírat můžete také podle varných typů, a to varný typ A do salátů, typ B přílohový, typ C na kaše a těsta.

Odrůdy brambor – popis jednotlivých odrůd velmi raných a raných

Mezi velmi rané oblíbené odrůdy patří Velox (varný typ B). Tyto brambory jsou vhodné na přímý konzum a výrobu hranolků. Odrůda Rosara (varný typ B)je typická pro letní konzum. K nejkvalitnějším odrůdám, které se výborně skladují, se řadí Vitese (varný typ B). Mezi odrůdami raných brambor jsou oblíbené Anabelle (varný typ A) výborné chuti, kvalitní odrůda Dali (varný typ A-B), která se velmi dobře skladuje a je ideální na grilování, salátová odrůda Princess (varný typ A) a Karin (varný typ B-A), která se dá využít na cokoliv, a brambory jsou ideální na uskladnění.

Popis jednotlivých odrůd poloraných, polopozdních až pozdních

Oblíbenou poloranou salátovou odrůdou, která je výborná na dlouhé skladování, je Ditta (varný typ A-B). Vysokými výnosy se vyznačuje Rosella (varný typ B) a všestranné využití a dobré skladování má odrůda Valfi. Odrůdy polopozdní až pozdní nejsou příliš vyhledávané k pěstování na zahrádce, protože mají velice dlouhou vegetační dobu. I přesto bychom vám chtěli doporučit pro případné pěstování odrůdu Bonita (varný typ B-BC), která je velice odolná a můžete ji dlouhodobě skladovat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.