Pěstování kanadské borůvky

Kanadské borůvky chutnají stejně dobře jako ty lesní a na zdraví mají stejně příznivý vliv, navíc jejich plody jsou daleko větší, proto jich sklidíte co do hmotnosti daleko více než lesních. Kanadská borůvka nemá takové specifické nároky na pěstování jako borůvka černá, která vyloženě vyžaduje lesní či horské podmínky a rovnoměrnou vlhkost. Takové nároky na pěstování na svých zahrádkách nemůžete splnit. Kanadské borůvky však pěstovat můžete, pokud dodržíte pár pěstitelských zásad.

Kanadská borůvka

Kanadská borůvka je na pěstování velice oblíbená. Kanadské borůvky dozrávají postupně během léta a plody jsou modré až fialové, velké a velice chutné. Z jednoho keře byste měli sklidit zhruba 2 až 2,5 kg těchto chutných plodů. K nejčastěji pěstovaným odrůdám patří Patriot, Duke a Bluecrop. Setkat se můžete i s názvem kamčatská borůvka. Jde o zimolez kamčatský, který je nesprávně nazýván kamčatská borůvka. Jeho plody jsou velké a chutí i barvou připomínají borůvky. Dozrávají již v polovině května. Indiánská borůvka Vicky je taktéž keř s velkými bobulemi podobajícími se kanadské borůvce. Její barva plodů je červenofialová a dozrává od poloviny června.

Kanadská borůvka a její pěstování

Pro pěstování kanadských borůvek je důležité, abyste splnili nároky rostlin. Sázejte je do substrátu s nízkým pH. Připravit si také můžete směs rašeliny s drcenou kůrou. Půda musí být vlhká, proto je vhodné půdu pod keři mulčovat kůrou. Stanoviště vyberte slunné, ale vadit jim nebude ani polostín. Důležité je, abyste borůvky v době, kdy tvoří plody, pravidelně zalévali. Sázíte-li rostlinku z květináče, rozrušte kořenový bal, aby vám lépe zakořenila. Přihnojte ji hnojivem s pozvolným uvolňováním živin. Borůvky zasaďte do jámy široké minimálně 80 cm alespoň 100 cm od sebe do hloubky 40 cm. Borůvky začnou plodit čtvrtý rok, plně šestý rok. Keře jsou dlouhověké, vydrží vám až 30 let.

Borůvky a zdraví

Kanadské borůvky obsahují vitamíny, minerální látky a barviva, díky tomu mají příznivý vliv na naše zdraví. Preventivně byste je měli konzumovat při infekčních onemocněních. Borůvky zlepšují ostrost zraku a jsou výborné na unavené oči. Působí proti průjmu, využívají se při léčbě revmatismu, cukrovky a dny. Zvyšují obranyschopnost organismu a mají také významné protirakovinné účinky.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.