Výběr oleje do zahradní sekačky

Trávník na zahradě pomalu začíná opět růst a nezbude, než se do něj za nějaký čas opět pustit. Sečení trávníku není žádnou náročnou činností a moderní kvalitní sekačka si s ním bez větších potíží poradí. V každém případě je ale nutné sekačku na sezonu důkladně připravit. Mimo klasického seřízení sekačky bude vhodné podívat se na stav benzínu a motorového oleje. Právě olej by se neměl u sekaček podceňovat. Mnozí lidé prostě vezmou jakýkoli olej a do sekačky jej nalijí. S motorovou pilou se to takto dělat dá v případě oleje na řetěz. U sekačky jde ale o holý nerozum!

Volte kvalitní olej pro zahradní techniku

Do zahradní sekačky patří zcela určitě spolehlivý olej pro zahradní techniku. Vyvarujte se nákupu oleje, který se běžně lije do automobilů anebo do motocyklů. U zahradních sekaček rozlišujeme dvě možnosti nalévání oleje. U čtyřtaktů se dává olej do speciální olejové vany, ze které je postupně rozstřikován do okolních částí, jež je nezbytné promazat. U dvoutaktních motorů je zapotřebí smíchat motorový olej přímo s benzínem. Pokud tak učiníte, neměl by být nejmenší problém a sekačka bude spolehlivě šlapat.

Pozor na starý olej

Velké patálie by mohl způsobit v sekačce starší motorový olej. Ten často nabírá vodu. V hřídeli sekačky se tvoří pára, jež se postupně mění ve vodu. Ta se pak dostává přímo do oleje, což má za následek ztrátu jeho kvality. Mnohdy se stává to, že lidé nechávají sekačku přes zimu v chladném prostředí, jež má za následek vodnatění oleje. Rozhodně není od věci snažit se sekačku opatřit novým olejem vždy před sezonou.

Kam se starým olejem?

Starý olej bezesporu není možné vylít kamkoli, kam se vám zachce. Je nutné jej přímo dát a místa, která tomu odpovídají. Ideální je odvézt jej přímo na některý ze sběrných dvorů. Tady si určitě již najde své znehodnocení. Pokud máte blízko opravnu aut, pak není problém zbavit se ekologickým způsobem oleje i tady.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.