Kaktusy oživí jakýkoli interiér

Kaktusy patří do čeledě kaktusovitých a pochází z Ameriky. Nezůstaly však jenom v Americe, ale rozšířily se téměř do celého světa. Samotné slovo kaktus je řeckého původu. Pro pojmenování se používají latinské názvy, které jsou složené ze dvou jmen. První jméno určuje rod a druhé jméno druh. Dnes zná už pojem kaktus vesměs každý. Nejvhodnější a zároveň nejtypičtější místa jsou pro ně pouště a polopouště. I když je to neskutečné mohou růst i v korunách stromů. Mají taky několik podčeledí a existuje asi 120 až 220 rodů a tisíce druhů. Většina z nich dorůstá asi 8-15 cm.

Znaky kaktusů

Pro kaktusy jsou typické tzv. Zakrnělé postraní větévky (areoly), v nichž jsou cévy.
Z areoly vyrůstají stonky, květy, na kterých se mohou vyskytovat chlupy a další znaky upřesňující druh kaktusu. Dalším známým znakem jsou trny. Ty však nerostou u všech druhů. Trny často slouží jako výstraha pro býložravce a ochrana před nimi. Tělo kaktusu má typickou stavbu, již tvoří silná vosková pokožka, zanořené průduchy a listy přeměněné v trny.
Kořeny kaktusů zabraňují růstů ostatním rostlinám vedle nich, aby jim neubíraly vodu. Pokud mají kaktusy hlubší kořeny, tahají vodu z půdy. Často se na kaktusy prodej soustředí samostatně právě kvůli tomuto.

Pěstování kaktusů

Kaktusy se pěstují nejen pro zemědělství ale i jako pokojové rostliny. Potřebují hlavně hodně světla. Nejvhodnější je umístit kaktus jižnímu oknu. Většinou dáme kaktus na parapet okna, kde je největší světlo. Kdybychom kaktus umístili doprostřed místnosti, měl by světla málo. Kaktusy také potřebují hodně čerstvého vzduchu.

Škůdci kaktusů

I kaktusy jako jiné rostliny mohou mít škůdce. Poškodit kaktus může i nedostatek světla. Pokud má nedostatek světla, tak kaktus nekvete. Z chorob, které způsobují houby, je nejhorší hniloba. Živočichové také mnohdy způsobují poškození kaktusů. Nejčastěji jsou to červi a roztoči. Ideální je prohlédnout si některé kaktus fórum, které vám poradí podrobněji.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.