Pěstování narcisů

Narcisy jsou bezesporu krásné květiny, které se objevují na zahradách prakticky ve stále opakovaných intervalech. Narcis je jednoděložná rostlina. Svůj název dostal z řeckého jména Narkissos. Je vytrvalou pozemní rostlinou s cibulkami, listy jednoduchého typu s listovými pochvami. Čepele listů jsou většinou čárkovité a silnější, zatímco květy  jsou oboupohlavné. Narcis je nejznámějším zástupcem skupiny cibulovitých rostlin. Na jaře se probouzejí a kvetou, pak se pomalu celý schová pod zem. Původně Narcis pochází ze Středozemí a jeho botanický název je Narcissus.

Pěstování narcisů

Cibule se sázejí blízko sebe, zasypeme je hlínou a dáme je v určité nádobě na vzduch. Jak se objeví  poupata, dáme je do vhodně osvětlené místnosti. Potom se pravidelně hnojí. Cibule je možné sázet na volné plochy nebo zahradu. Jde to určitě i do květináče na balkón. Postup výsadby je jednoduchý, vyhloubíme jamku a vložíme cibuli.

Skupiny narcisů:

Trubkovité narcisy

–    na stonku mají jeden velký květ, trubka je delší než okvětní lístky.

Narcisy s velkou pakorunkou

–    na stonku je jeden květ, pakorunka je delší než 1/3 květu, ale kratší než délka okvětních lístků, tato skupina je nejpočetnější.

Narcisy s malou pakorunkou

–    na stonku je jeden květ, pakorunka je kratší než 1/3 okvětních lístků

Plnokvěté narcisy

–    na stonku je více květů, okvětní lístky a pakorunka vytváří plnokvěté formy.

Narcisy s členěnou pakorunkou

–    na stonku je jeden květ, patří sem narcisy se širokými pakorunkami, někdy jsou zvlněné.

Zajímavosti týkající se narcisů

Domovinou narcisů je Španělsko a severní Afrika, kde rostou do výšky 2000 m. n. m. Vyhovuje jim slunečné stanoviště v sušší písčité zemině, vydrží i do většího mrazu. Narcis nepatří mezi zákonem chráněné květiny. Mnohdy jej nalezneme i v přírodě na okraji lesů či na lukách. Kvete v různých jarních měsících dle momentálního počasí.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.