Voňavé žampiony na grilu: Skvělá letní alternativa masa

Grilování žampionů

Milujete letní grilování a nedokážete si bez něj toto roční období představit? Aby ne, takové steaky nebo klobásky určitě stojí za to. I od těchto dobrot si minimálně v zájmu vaší vlastní postavy musíte chtě nechtě odpočinout. Proto se vyplatí vsadit na skvělou zeleninu. I té se ale přejíte. Proto se nebojte také hub. Asi nejjednodušší variace pro grilování hub představují žampiony. Můžete si být jistí, že oslníte…

Vybírejte zdravé kusy

Pokud máte doma sadbu žampionů, není co řešit. Prostě si jen vezmete vlastní vypěstované houby přímo z ní. Jinak musíte nakupovat. Jakousi klasiku představují především zahradní žampiony, volit je možné i tmavší francouzské. Portobello se hodí spíše pro nadívání. Nakonec ale i na grilu by si své místo našly.

Zahradní žampiony

Zahradní žampiony: Zdroj obrázku Pixabay.com

Všechny suroviny budete mít nejspíše doma

Grilování žampionů nepředstavuje nijak náročnou činnost, k níž by byla zapotřebí nějaká extra velká a zdlouhavá příprava. Suroviny budete mít doma. Pokud nemáte jednu z bylinek, zaměníte za druhou dle vlastní chuti. My se podíváme na suroviny pro čtyři osoby. Budete potřebovat:

  • 10 žampionů,
  • 3 větší stroužky česneku,
  • 8 lžic panenského olivového oleje,
  • 2 lžičky tymiánu,
  • sůl,
  • pepř,
  • troška drceného kmínu.

Francouzské žampiony

Francouzské žampiony: Zdroj obrázku Pixabay.com

Marinovat a grilovat

V první řadě si přepravte jednoduchou marinádu. Do uzavíratelné nádoby se naleje olej a nasype česnek nakrájený na plátky. Přidá se veškeré zmiňované koření a sůl. Žampiony se musí pořádně očistit a následně nakrájet ideálně na poloviny, případně menší kousky. Dají se do sklenice a pořádně obalí v marinádě. Poté by v ní měly zůstat několik hodin v lednici. Pokud je možné nechat je tam přes noc, ideální. Po vytažení z lednice necháme marinádu ještě trochu při pokojové teplotě. Pak žampiony vyjmeme a hurá na rozpálený gril. Při grilování můžete klidně houby ještě natírat marinádou.

Grilované žampiony

Grilované žampiony: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Grilování žampionů: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.