Test klíčivosti: jak jej udělat a proč

Test klíčivosti klíčky

Semeno je ve stavu klidu, dokud mu nedodáme příhodné podmínky na to, aby mohlo vyklíčit. Postupně se z něj může stát zdravá rostlina. Aby semínka dobře rostla a vznikla z nich zdravá a silná rostlina, musí být kvalitní. A jejich kvalitu můžeme ověřit právě pomocí testu klíčivosti. A vyplatí se to nejen u semen kupovaných, ale také těch, která jsme si odložili sami.

Kdy provádět test klíčivosti?

Semínka, která běžně kupujeme v zahradních centrech, jsou ošetřená tak, aby byla odolná proti různých nemocem. Taková semínka většinou netestujeme, ale rovnou sázíme. Test klíčivosti se ale vyplatí dělat u semínek, která jsou starší, které jsme si připravili z vlastní úrody, ale také u bio semen, která nebyla ošetřena. Výsledek testu klíčivosti se dozvíme za jeden až tři týdny.

Test klíčivosti pole

Pole: Zdroj  obrázku Pixabay.com

Jak se provádí test klíčivosti?

Pro test klíčivosti odebíráme 25, 50 nebo dokonce 100 semen. Záleží na tom, jak velká semínka jsou – a jak dobří jsme počtáři (na konci testu provádíme výpočet, takže pokud použijeme 100 semen, bude výpočet snadnější). K testu klíčivosti budete potřebovat savý nebo filtrační papír, který položíte na dno misky. Poté papír navlhčete a rozložte na něm semínka (v přesně odpočítaném množství). Pro udržení stále vlhkosti a teploty a vlhkosti přikryjeme mikrotenovou fólii nebo sklem.

Teplo a světlo

Test klíčivost provádíme při pokojové teplotě. U většiny semínek si vystačíte s běžným denním světlem (pozor na přímé sluneční paprsky, ty nejsou vhodné). Některá semínka ale dávají přednost tmavšímu místu, patří sem například cibule, pórek, pažitka, cuketa či dýně a okurka. Také doba klíčení se může u jednotlivých druhů rostlin lišit. Zatímco ředkvičky, saláty, hrách či fazole vám vyklíčí za jeden týden, rajčata či papriky už budou potřebovat dva týdny. Nejdéle trvá klíčení u kořenové zeleniny, jako je mrkev, celer a petržel.

Vyhodnocení testu

Poté, co semínka vyklíčí je nutné přepočítat, kolik jich vyklíčilo. Pokud z 25 vyklíčí 20, z 50 semen 40 či ze 100 semen 80, můžeme semínka použít k výsevu. Tj. pokud vyklíčilo aspoň 80 % semínek, můžete je použít. Při nižší klíčivosti semínka máte dvě možnosti. Buď použijete nová semínka nebo ta stávající zasejete hustěji, než obvykle.

Klíčky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!