Slupky z brambor jako hnojivo? Ano, ale s rozumem

Slupky od brambor

Škrábání brambor se řadí mezi ne příliš oblíbené činnosti. Když už s tímto procesem skončíme, vezmeme tradičně slupky a vyhodíme je do odpadkového koše. V případě panelákových domácností se není čemu divit, nicméně u majitelé rodinných domů putují slupky prakticky pokaždé na kompost. Tam ostatně také patří. Rozpadnou se a kompost pak bude sloužit jako skvělá organická hmota napomáhající lepší úrodě mnohých plodin.

Co vlastně slupky z brambor obsahují?

Slupky z brambor určitě mohou sloužit samy o sobě jako organické hnojivo. Vždyť jsou vynikajícím zdrojem draslíku a škrobu. Tato kombinace je z hlediska podpory růstu některých rostlin ideální. Navíc se zvyšuje pravděpodobnost, že rostliny budou napadeny nejrůznějšími škůdci. Někdo je používá proti slimákům a hlemýžďům. Najdou se i lidé, kteří slupky využívají jako odpuzovač mandelinky bramborové.

Slupky od brambor

Slupky od brambor: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Jednoduché použití

Když vám po oškrábání brambor slupky zbydou, nechte je usušit a poté skladujte v uzavřené nádobě. Když budete hnojivo chtít aplikovat, slupky vložte do vroucí vody a nechte po dobu třech dní louhovat. Vodou poté zalejete konkrétní rostliny, jež má vybrané. Slupky někdo zasypává do zeminy, případně je naseká a dá k rostlinám. Jinak je ale lepší vyhodit je na kompost.

Co hnojit?

Jedná se fakticky o univerzální hnojivo, takže to záleží jen na vás samotných. Výborné je třeba použití na jahody, rybíz, maliník nebo angrešt. Není problém ale vodu přidat také k okurkách, případně zelí. Zapomenout nelze ani na ovocné stromy.

Slupky od brambor: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.