Vodu z těstovin do odpadu nevylévejte – ještě ji využijete

Máme pro vás další ze zero waste tipů, které nám pomáhají efektivněji využívat všechny zdroje okolo nás. Proč se totiž neefektivně zbavovat něčeho, co nám ještě může být k užitku? A voda, která v hrnci zbude po vaření těstovin, je toho zářným příkladem.

O tom, že vodu z brambor a další zeleniny lze ponechat na vývar, vás asi přesvědčovat nemusíme. Ale co ta z těstovin? Vždyť přece obsahuje jenom škrob a sůl – nebo ne? No, a o tom to právě všechno je.

Škrob vám pomůže zahustit omáčku i dochutit těsto

Škrob jako takový nevadí, spíše naopak. Hodí se přece vždycky, když potřebujete dohustit třeba omáčku. Zkuste to, až vám bude na druhé plotýnce bublat třeba guláš. V samotné vodě lze připravit i polévku, jen si stranou na pánvičce osmahněte trochu čerstvé zeleniny – pro lepší barvu i chuť.

Foto: Pixabay

Připravujete domácí těsto na chléb, pizzu a další slané dobroty? Místo obyčejné vody použijte právě tu po přípravě těstovin. Těsto získá lepší konzistenci a dokonce se mírně zlepší i jeho chuť. Poznáte to i při přípravě bochníku v domácí pekárně.

Voda z těstovin jako užitečný lék

Trápí vás unavené a bolavé nohy? Přihřejte si vodu od špaget (a samozřejmě nejenom od nich) a ponořte si chodidla právě do téhle lázně. Stačí čtvrthodinka a bolest i únava budou pryč. A škrob vám může pomoci i s hustotou a leskem vašich vlasů. Jen nesmíte vodu na těstoviny předtím solit. Stačí ji použít jako oplach na vlasy, nechat deset minut působit a poté omýt klasickým způsobem.

V neposlední řadě se pak neosolená voda skvěle hodí i jako hnojivo na květiny. Jen pozor na správnou teplotu. A pokud vám přece jenom ještě nějaká voda zbude, nalijte ji do mastných hrnců a pánví. I tu nejhorší špínu pak díky působení škrobu odstraníte doslova raz dva.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)