Jak si vypěstovat duhovou růži

Dnes tu máme kurz pro opravdové „rychlopěstitele.“ Náš návod na duhovou růži vás totiž bude stát jen pár hodin času. Určitě už tušíte, že o klasické piplání rostlinky na záhonku nepůjde. Ostatně to není ani možné. Tak krásné duhové růže, jako vídáme na obrázcích z Číny, totiž ve skutečnosti neexistují.

Dychtivým pěstitelům přijde jen balíček se semínky bílých růží a čínský návod na jejich obarvení (samozřejmě poté, až úspěšně vyrostou a vykvetou). Ale když si bílou růži pořídíte v obchodě a spolu s ní i pár balíčků potravinářského barviva, uděláte s ní úplně stejnou parádu.

Jak na duhovou růži v několika krocích

Při nákupu růže vybírejte ty velké s co nejširším stonkem. Budete ho totiž potřebovat. Předem se rozhodněte, kolik barev by měla vaše růže mít. Optimální bývají tři – nanejvýš čtyři. Do tří nebo čtyř menších skleniček si připravte silný roztok z potravinářského barviva a vody a stonek růže opatrně nařízněte do požadovaného počtu.

Poté každou část stonku ponořte do příslušné skleničky a dobře zafixujte na místě. Dobře se k tomu hodí třeba kancelářské sponky. A teď už vám nezbývá než čekat. Přes noc bude hotovo. Ale nedá se přesně říct, jak bude finální výsledek vypadat. Záleží to na mnoha faktorech. Jistota je jediná – všechny barvy se budou navzájem prolínat a čím větší růži si pořídíte, tím efektnější výsledek bude.

Pár tipů pro výrobu duhových růží

Růže vždy vybírejte čerstvé, ty nasávají vodu i barvivo nejlépe. A vždy používejte výhradně neškodná potravinářská barviva. Jinak se může snadno stát, že svou růží otrávíte a ta vám ve váze posléze vydrží jen pár dní.

V obchodech nejsou takto dobarvované květiny žádnou raritou. Kromě růží tak lze koupit třeba i modré orchideje apod.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)