Voda z vaření kukuřice: způsob, jakým se dá dále využít

Kukuřičný klas

Vaření kukuřice je jednou z nejoblíbenějších úprav vůbec. Sladká žlutá zrníčka si vychutnáváme v létě a hojně také na grilu, protože je to sezóna jak kukuřice, tak také grilování. Po vaření kukuřice vám zůstane v hrnci voda, kterou obvykle bez užitku vylijeme. Je to ale velká škoda! Pokud vaříte kukuřice v nesolené vodě, můžete ji totiž dále využít. V průběhu vaření do ní totiž kukuřice vyloučily to nejlepší ze sebe: přírodní cukry, škroby atd. Tyto látky mohou pomoci hydratovat rostliny a vyživovat jejich růst.

Voda po vaření

Voda po vaření škrobové zeleniny, jako je třeba kukuřice nebo i brambory, může posloužit jako zálivka pro rostliny. Nezáleží přitom na tom, jestli s ní bude zalévat vnitřní nebo venkovní rostliny. Po jejich vaření vzniká škrobová voda, která má vysoký obsah sacharidů a spoustu jiných prospěšných minerálů, živin a vitamínů. Pokud nepoužijeme při vaření těchto škrobových potravin sůl, můžeme ji tedy použít tímto způsobem. Voda z nich působí jako hnojivo: vyživuje půdu a podporuje růst rostlin.

Kukuřice

Foto: Pixabay

Zalévání rostlin

Při zalévání je třeba počkat, až voda z kukuřice vychladne. Horká voda by mohla rostlinám uškodit (používá se například na spálení plevelů). Kromě brambor lze využít také vodu po rýži nebo vejcích (ta obsahuje totiž vápník). Díky tomu dodáte svým rostlinám draslík, který podporuje fotosyntézu a správné hospodaření s vodou v rostlinách. Díky tomu můžete ušetřit za nákup hnojiva a současně organicky prospět stavu svých rostlin.

Hlavní výhody použití kukuřičné vody

  • Jedná se o ekologický zdroj hnojiva.
  • Neplýtváte – využijete z vaření všechno.
  • Snadno dostupné hnojivo.
  • Šetříte peníze za nákup hnojiva.
  • Bezpečný druh hnojiva (nehrozí popálení rostlin).
  • Podporuje zdravou populaci bakterií v půdě.
  • Organický způsob hubení škůdců.
  • Můžete aplikovat postřikem na list, vrchním nebo i spodním zavlažováním.

Likvidace škůdců

Jednou z uvedených výhod bylo, že kukuřičná voda pomáhá likvidovat škůdce. Pokud najdete mšice, mouchy, housenky a jiný hmyz, které ohrožují vaše rostliny, je načase zakročit co nejdříve. Tito škůdci totiž poškozují zdraví vašich rostlin. Chemické prostředky mohou být nebezpečné, proto je dobré zvolit organické řešení. Kromě toho, že rostliny budou díky pravidelné aplikaci kukuřičné vody méně náchylné na vznik chorob, dojde také k hubení škůdců.

Zdroj: https://flourishingplants.com/corn-water-for-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!