V čem se liší od červených? Černá rajčata chutnají skvěle a jejich zralost poznáte jednoduše

Černá rajčata

Pěstování rajčat je u nás jakousi zvyklostí, tradicí i zábavou. Mnozí pěstitelé se snaží pěstovat mnohé zajímavé odrůdy, které jsou netradiční a zaujmou na první pohled. Rozhodně stojí za to něco takového vyzkoušet. I třeba žlutá rajčata nebo černá totiž vyžadují prakticky stejnou péči jako ta červená. Pěstování rajčat tohoto typu je tedy maximálně jednoduché a úroda v podstatě zaručená. V čem jsou ale černá rajčata výjimečná, respektive odkud pochází jejich barva? Jak poznáte zralost této odrůdy? To vše vám prozradíme v následujících řádcích.

Černá barva je přirozená, žádné GMO a podobně

Jasně, sytě černá barva by mohla poukazovat na to, že rajčata mohou být vyšlechtěná uměle pomocí geneticky modifikovaných organismů. Ve skutečnosti tomu tak rozhodně není. Naopak. U nás se nejčastěji pěstuje odrůda Indigo Rose, která vznikla jako výsledek klasických šlechtitelských postupů. Černou barvu mají plody pěstované tradičně v Chile a na Galapágách.

Černá rajčataNezralá černá rajčata na zahradě: Foto Radek Štěpán

Vyšší množství anthokyanů hovoří jasně právě pro černá rajčata

Přesně tak. Černá rajčata Obsahují větší porci anthokyanů, než je tomu u červených plodů. Právě tyto flavonoidy zapříčiňují onu černou barvu. Tvarově jde fakticky o cherry rajčátka. Možná jsou o trochu menší. V našem případě ale nikoli. Pěstovali jsme je a rajčátka byla stejně velká. Ostatně přesvědčit se můžete na fotografiích. Anthokyany chuť rajčete nijak neovlivní. Jsou ale vynikající hlavně v:

  • prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním,
  • působení proti rakovině,
  • působení proti stařecké demenci.

Mechanismus působení těchto látek je neznámý, vědci ještě nedokázali rozklíčovat, jak vlastně působí a co dokážou.

Černé rajčeTypické červené žíhání u zralého černého rajčete: Foto Radek Štěpán

Dokonale zpestří salát a zralost poznáte podle červené barvy

Aby také ne. Černá barva se pochopitelně hodí do různých pokrmů. Jinak ale rajčátka také moc hezky vypadají díky červenému žíhání. Právě podle červené barvy se pozná zralost černých rajčat. Zralé plody jsou také trochu měkčí.

Zdroje info: vitalia.cz, ireceotar.cz, dobrasemena.cz

Zralá černá rajčata: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.