Vlašské ořechy: Proč se vyplatí jejich pravidelná konzumace?

Vlašské ořechy

Když jste se v minulosti podívali do jakéhokoli sadu nebo na místa u polních cest, vždycky jste se setkali s ořešákem. Není se čemu divit, jelikož tato nenáročná dřevina roste prakticky kdekoli a dává skvělé plody, které se vyplatí sbírat. Postupem času lidé s přívalem mnohých exotických potravin začali ořechy ignorovat. Dnes se ale masivně vrací a spousta z nás se vydává ořechy na podzim třepat, následně je suší a skladuje. Tito lidé dobře ví proč a nesbírají je jenom na cukroví. Vlašské ořechy obsahují spousty lidskému tělu prospěšných látek. Jakých? To se dozvíte v následujících řádcích.

Bohatý zdroj antioxidantů

V první řadě je třeba upozornit na velké množství polyfenolů vyznačujících se vysokými antioxidačními účinky. Jen pro představu, měly by mít zhruba 15× vyšší antioxidační účinky než vitamín E. Ten je už sám o sobě považovány za gejzír antioxidantů. Ořechy mimo jiné obsahují i antioxidační hormon melatonin.

Vlašské ořechy

Z olejů nemějte strach!

Ano, zřejmě budete tvrdit, že v ořeších je spousta oleje, který je samozřejmě plný energie a může vést v případě konzumace ořechu k usazování tuků v těle. Jde o polynenasycené a mononenasycené tuky, jež jsou z hlediska fungování lidského těla velmi důležité. Ořechů určitě nesníte kopu, a tak se ničeho není nutné obávat.

Vlašské ořechy

Skvělý zdroj zinku a magnésia

Imunitní systém bývá hodně negativně ovlivňován nedostatkem zinku v těle. Tím se také zpomaluje hojení ran. Vlašské ořechy jsou skvělým zdrojem nejen zinku, ale také hořčíku. Ten je potřebný pro optimální fungování svalstva a nervového systému jako takového.

Snižují cholesterol a pomáhají proti různým neduhům

Vlašské ořechy také dokážou snížit v krvi hladinu cholesterolu. Pomáhají zlepšit činnost srdce a v neposlední řadě jsou brány i jako prevence proti migréně. Zlepšují také stav zubní skloviny. Konzumace vlašských ořechů má také vliv na potenci a sexuální výkonnost.

Důvodů pro konzumaci vlašských ořechů je hodně. Zapomenout nelze ani na to, že skvěle chutnají.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.