Skleník
04/02/2019
Kategorie: Novinky, Skleníky

Polykarbonátový, nebo skleněný skleník? Tady jsou pro i proti

Když se podíváte ven z okna, zjistíte, že se všude kolem ještě nachází sníh, případně prší. Tak jako tak, o nějakém pobytu na zahradě a pěstování čehokoli exteriéru si můžeme nechat jenom zdát. Přesto se vyplatí myslet na letošní sezonu a vybavit se tak, abyste vůbec nic nezaspali. Že aktuálně ještě nemáte skleník, nebo ten váš už dosluhuje? Pak nastal nejvyšší čas pro pořízení nového. Otázkou je, zdali zvolit klasický skleněný, nebo polykarbonátový. Obě dvě varianty mají svá pro a proti. Přesně na ně se zaměříme v tomto článku. Pokusíme se o nestranný pohled na obojí z hlediska výhod i nevýhod.

Moderní polykarbonátový skleník

Polykarbonátové skleníky jsou hitem posledních let, a to především díky svým specifickým vlastnostem. Jaké jsou tedy jejich výhody a nevýhody?

Polykarbonátový skleník

 Výhody polykarbonátových skleníků

Hlavní předností polykarbonátových skleníků je jednoduchá manipulace s nimi a jednotlivými dílci. Polykarbonát je vyroben z velmi lehkého plastu. Vyznačuje se také vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Umí tedy lépe udržet nahromaděné teplo. Tuto přednost oceníte hlavně na počátku a konci sezony. Samozřejmostí je i bezpečnost. Riziko pořezání se blíží nule. Cenově se dostanete níže než u skla.

Nevýhody polykarbonátových skleníků

Hlavním mínusem polykarbonátu je jeho nižší životnost. I tak ovšem počítejte s výdrží kolem 15 až 20 let, takže lze polemizovat, jestli jde skutečně o nevýhodu. Když se ale poškodí specifická ochranná vrstva, jednoduše ho zlomíte pouhými prsty. Když vejdete do polykarbonátového skleníku, budete se určitě cítit jinak než ve skleněném, což slovy úplně popsat nejde.

Tradiční skleník ze skla

V minulosti se jednalo prakticky o jedinou možnou alternativu řešení skleníku. Přesto není od věci popsat si jeho výhody a nevýhody.

Skleněný skleník

Výhody skleněného skleníku

Hlavní předností je maximální pevnost konstrukce. Tento skleník je pevně ukotven v betonových základech. Na místě se tak udrží i při velmi silném větru. Jeho životnost je počítána v řádu několika desítek let. Jen sklo je samozřejmě náchylné k rozbití.

Nevýhody skleněného skleníku

Cena skleněného skleníku je pochopitelně mnohem vyšší než u polykarbonátu. Postavit ho také není záležitostí několika desítek minut. I přes vysokou kvalitu v současnosti používaných skel se může tabule jednoduše rozbít.

Jak z toho ven?

To už záleží pouze na vás! Pokud si i přes výčet výhod a nevýhod nejste jistí, vyrazte do některého z hobby marketů a prostě si skleníky prohlédněte na vlastní oči a osahejte vlastníma rukama.

4 komentáře
  1. milan1954@gmail.com'
  2. nemam@seznam.cz'
  3. pod.strechou@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *