greenhouse-454510_1280

Polykarbonátový, nebo skleněný skleník? Tady jsou pro i proti

Když se podíváte ven z okna, zjistíte, že se všude kolem ještě nachází sníh, případně prší. Tak jako tak, o nějakém pobytu na zahradě a pěstování čehokoli exteriéru si můžeme nechat jenom zdát. Přesto se vyplatí myslet na letošní sezonu a vybavit se tak, abyste vůbec nic nezaspali. Že aktuálně ještě nemáte skleník, nebo ten váš už dosluhuje? Pak nastal nejvyšší čas pro pořízení nového. Otázkou je, zdali zvolit klasický skleněný, nebo polykarbonátový. Obě dvě varianty mají svá pro a proti. Přesně na ně se zaměříme v tomto článku. Pokusíme se o nestranný pohled na obojí z hlediska výhod i nevýhod.

Moderní polykarbonátový skleník

Polykarbonátové skleníky jsou hitem posledních let, a to především díky svým specifickým vlastnostem. Jaké jsou tedy jejich výhody a nevýhody?

Polykarbonátový skleník

 Výhody polykarbonátových skleníků

Hlavní předností polykarbonátových skleníků je jednoduchá manipulace s nimi a jednotlivými dílci. Polykarbonát je vyroben z velmi lehkého plastu. Vyznačuje se také vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi. Umí tedy lépe udržet nahromaděné teplo. Tuto přednost oceníte hlavně na počátku a konci sezony. Samozřejmostí je i bezpečnost. Riziko pořezání se blíží nule. Cenově se dostanete níže než u skla.

Nevýhody polykarbonátových skleníků

Hlavním mínusem polykarbonátu je jeho nižší životnost. I tak ovšem počítejte s výdrží kolem 15 až 20 let, takže lze polemizovat, jestli jde skutečně o nevýhodu. Když se ale poškodí specifická ochranná vrstva, jednoduše ho zlomíte pouhými prsty. Když vejdete do polykarbonátového skleníku, budete se určitě cítit jinak než ve skleněném, což slovy úplně popsat nejde.

Tradiční skleník ze skla

V minulosti se jednalo prakticky o jedinou možnou alternativu řešení skleníku. Přesto není od věci popsat si jeho výhody a nevýhody.

Skleněný skleník

Výhody skleněného skleníku

Hlavní předností je maximální pevnost konstrukce. Tento skleník je pevně ukotven v betonových základech. Na místě se tak udrží i při velmi silném větru. Jeho životnost je počítána v řádu několika desítek let. Jen sklo je samozřejmě náchylné k rozbití.

Nevýhody skleněného skleníku

Cena skleněného skleníku je pochopitelně mnohem vyšší než u polykarbonátu. Postavit ho také není záležitostí několika desítek minut. I přes vysokou kvalitu v současnosti používaných skel se může tabule jednoduše rozbít.

Jak z toho ven?

To už záleží pouze na vás! Pokud si i přes výčet výhod a nevýhod nejste jistí, vyrazte do některého z hobby marketů a prostě si skleníky prohlédněte na vlastní oči a osahejte vlastníma rukama.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. l.s. Odpovědět

  zdravim měl jsemten z plastu a menší vitr ho cely zni
  čil už nikdy vice když už tak poctivy a se sklem s toho hliniku je to jako činsky aušus.

 2. Viktorian.cz Odpovědět

  Nemohu nedoplnit to co v článku chybí. Druhů skleníků je velmi mnoho a není to zdaleka jen o tom jestli je z polykarbonátu, skla a pod.. K zasklení lze použít více materiálů a velmi záleží i na uložení zasklívacího materiálu. jako i v jiných profesích je logické, že levnější znamená méně dokonalý. ( např. jako u aut). Polykarbonát je velmi mechanicky odolný (kvalitní s UV filtrem, bez něj je to tak na dva- tři roky) a má svůj poločas rozpadu jistě staletí. Nicméně za 5-6 let se velmi podstatně změní průchod světla a produkce se stává spíše nezdravou svým složením. Výrobce pro kvalitní udává max. 10 let funkční životnosti. Pokud nezaroste řasou , nebo se nenaplní kondenzátem. UV filtr ale má i své stinné stránky. Sadbu v takovém skleníku vypěstovanou nemůžete vysadit ven – jen ve výjimečně výhodných povětrnostních podmínek ji nespálíte. Uložené sklo přímo na kov u nejlevnějších skleníků nemůže kroupy nikdy přežít. Sklo ale může být také kalené, lze použít i akrylové ( nepotřebuje UV filtr – jen se nesmí moc šetřit na tloušťce, v chladu křehne a slabé snadno praskne. Pro náročnější zahrádkáře a pěstitele má větší význam celoroční skleník. Ten se zasklívá již dvojskly. Uložení je velmi kvalitní a vydrží tak i značné namáhání vč. krup. Skleník ale může být také solární – což je prakticky řešení, které již přirozenou cestou nelze překonat. Je to plnohodnotné využití fyzikálních zákonů. A připravují se i verze méně finančně náročné a přitom stále velmi kvalitní. Kdo chce na zahradu také eleganci, zvolí viktoriánský skleník. Pro moderní stavby lze nyní již skleník kvadratický, nebo se vzhledem jako pergola a solárním charakterem. Ano peníze hrají při pořízení roli. Ale spočítáte-li si i dvojnásobný výnos v sezoně, využití ve zbytku roku, životnosti na desetiletí a zdravou produkci, nezávislost v mnoha plodinách na marketech, uvidíte to trochu z jiného pohledu. Kdo se chce něco více dozvědět, a případně splnit si i neobvyklá skleníková přání, ten dnes info jistě najde. Přeji úspěšné pěstování.

 3. Jakub Daněk Odpovědět

  Vážení pane Štěpáne, to co je v článku vymyslí každý. Pro rozhodování o materiálu skleníku je ale důležité jestli pod polykarbonátovým zasklením, které má UV ochranu, nechybí rostlinám to UV záření. Pak by bylo zajímavé vědět pro jaký sklon a rozteč použít jak silný materiál… Prostě článek s informacemi, ne jen vyplnit místo na webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *