Víte, jak správně loupat granátové jablíčko?

Granátové jablíčko

Zima je v plném proudu a na pultech obchodů se objevuje stále častěji exotické ovoce. Mezi to patří bezesporu také granátové jablíčko. Tento pozoruhodný plod v sobě ukrývá neskutečné množství vitamínů A, B i C spousty dalších tělu prospěšných látek, mezi něž řadíme kupříkladu měď, železo, hořčík nebo fosfor. Mimo jiné je typické i obsahem potasia, látky napomáhající rychlejšímu spalování tuků. K efektivní regulaci krevního tlaku by vám mělo stačit jedno granátové jablíčko za týden. Jak ale takovýto plod vybrat a vyloupat? Čtěte dál, prozradíme vám to!

Výběr zdravého granátového jablíčka

Už přímo v obchodě se podívejte na konkrétní prodávané kusy a dobře vybírejte. Na trhu mohou být granátová jablíčka už potlučená, což poznáte samozřejmě podle hnědé barvy jejich slupky. Pozor i na taková, která jsou plesnivá v oblasti u stopky. Určitě nezkoušejte tvrdost granátových jablíček, všechna by měla být tvrdá stejně. Co se týká barvy, podle té také tu správnou zralost nepoznáte. Tradičně bývá barva žlutá s jemným hnědým a červeným odstínem.

Způsoby loupání granátového jablíčka

Existuje jich samozřejmě spousta, nicméně my uvádíme tři nejznámější. V každém případě předem upozorňujeme na nezbytnost odstranění i vnitřní světle žluté slupky, která je hodně hořká.

Lehké narušení slupky a následné loupání

Budete-li opravdu šikovní, jednoduše narušte nožem slupku a následně jablíčko postupně loupejte ručně. Mnohdy se takovýmto postupem vyhnete tomu, že byste narušili jednotlivá zrníčka, z nichž bude vytékat sladká šťáva.

Rozdělení jablíčka na čtyři díly

Mnohdy se jablko podélně rozřízne na čtyři části a až následně začne dělit na malé kousky, které si vyloupete. Počítejte ale s tím, že čím je větší narušení ostřím, tím přijdete o větší množství šťávy.

Granátové jablíčko

Odříznutí seshora

Mezi hojně využívané metody se řadí i odříznutí horní části jablíčka. Po řezu vám vznikne jakási nepravidelná hvězdice. Uprostřed bude žlutá dužnina. Do té se zabodne nůž a pootočí se jím. Následně by se jablíčko mělo rozdělit na jednotlivé části. Poté už budu vypadávat semínka sama.

A jak loupete granátové jablíčko vy? Máte důmyslnější metody? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.