Několik tipů na pokojovky okrasné listem

Pokojovky okrasné listem

Krásné a pestré listy nemusí mít jen stromy na podzim, ale i některé pokojové rostliny a to po celý rok.  Nabízí se rostliny se zajímavými barvami, texturou a někdy až neuvěřitelnou kresbou žilnatiny. A o jaké pokojové rostliny okrasné listem se jedná?  Třeba alokázie, užovník nebo protažitka.

Alokázie z Filipín

Alokázie je rostlina s nádhernými listy, které jsou typické svou bílou žilnatinou a fialově bronzovou spodní stranou listů. Vyrůstá každoročně z oddenku, který roste buď horizontálně s povrchem, nebo pod ním. K dobrému růstu potřebuje rostlina především vlhko a teplo, neboť pochází z Filipín. Ideální proto pro alokázii je místo s vyšší vlhkostí vzduchu. Postavte proto rostlinu do misky s keramzitem a vodu lijte do misky. Voda, která se bude s keramzitu vypařovat, zvlhčí i vzduch v jejím okolí. Půda však nesmí být přemokřená. Na listy by nemělo ani dopadat přímé slunce. A pokud budete oddenky alokázie přesazovat každoročně do nového substrátu, tak nemusíte ani rostlinu přihnojovat.

Alokázie

Užovník od Amazonky

Povodí Amazonky je domovinou rodu užovníků, který zahrnuje asi 10 druhů.  Zástupci těchto druhů tak mají rádi vlhko a stinné stanoviště. Užovník má krásně barevné listy, ale je nutné upozornit na to, že je jedovatý. Patří totiž do čeledi aronovitých. Během vegetační doby od jarních měsíců nešetřete ani zálivkou ani přihnojováním. K vypěstování nových rostlin pak mohou posloužit postranní hlízky, které vytváří starší rostliny.

Protažitka  pro milovníky fialové

Pokud máte rádi fialovou barvu, potom byste neměli odolat rostlině jako je protažitka. Vyniká fialovou žilnatinou listů na zelném podkladu.  Netradičním zbarvení listů způsobuje vlastně velké množství chloupků. Mladé rostlinky je dobré zaštipovat, aby se dobře rozvětvily a v období vegetace přihnojovat každý týden. Nejlepším místem pro protažitku je světlé místo, ideálně na parapetu okna.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.