Malý lodník z Belgie, který vám pohlídá zahradu

šieprka

Jsou čiperní, zvídaví a velice chytří. Mají rádi děti a na váš pozemek nepustí žádnou nevítanou návštěvu. Přesně takoví jsou šiperkové – psíci podobní špicům původem z Belgie

I když jsou podle oficiálního rozdělení Fci řazeni mezi plemena honácká, ovčácká a pastevecká, skvěle se uplatní i při hlídání vaší zahrady. Šiperové se hodí do aktivních rodin, kterým nevadí, že se jejich společník dožije i 12 nebo dokonce 13 let.

Připomíná špice, ale nemá ocas

Na počátku novověku byli šiperové oblíbeni zejména v Belgii, odtud také pochází jejich jméno, doslova to znamená malý lodník z Belgie. Má to nejspíš něco společného s tím, jak šikovní dokázali být při lovu krys. Koneckonců, i z tohoto důvodu se často chovali i ve stájích, kde si s těmito nevítanými hlodavci dokázali skvěle poradit.

Jejich milá a přátelská povaha, kombinovaná ovšem s ostražitostí vůči cizím osobám, je však předurčila i pro jiné cíle. Byli mimo jiné i společníky králů, o čemž ví své například Vilém Oranžský. Jemu totiž dvě fenky šiperek prý zachránily život tím, že ho v noci včas upozornily na vetřelce, kteří se na něj chystali spáchat atentát.

Je šiperka vhodný právě pro vás?

Pokud jste aktivní, milujete dlouhé procházky a neváhali byste svého psího společníka čas od času vzít i na volných běh na kole, pak bude pro vás šiperka přesně tím pravým psem. Má rád děti, ovšem hlavně ty své. Dokáže je tak proti jiným i bránit.

Nebude se mu celoročně líbit na zahradě – nudil by se, a navíc mu nevyhovují ani naše zimy. Takže buďte připraveni ho vzít domů, kdyby bylo třeba. A počítejte s tím, že tito psíci umí být hluční. A také s tím, že vypadají poněkud netradičně – nemají totiž ocas. Štěňata se většinou rodí bez něj, jinak se malým psíků dává kupírovat.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)