Maso

Vepřový výřez na pultech obchodů – kvalitní surovina nebo jen špatný pokus o šetření

Koronavirus zamával rodinným rozpočtem mnoha z nás. Takže není divu, že se často snažíme ušetřit i tam, kde by nás to ještě nedávno ani nenapadlo. Podle průzkumů utratí čtyrčlenná rodina v průměru za měsíc asi 10 000 Kč, leckdy i více.

Ale jak zachovat pestrost jídelníčku, a přitom nesáhnout do peněženky hlouběji, než je nutné? Jednou z variant může být i v masnách nabízený ořez nebo výřez. Co si pod tímto pojmem vlastně představit?

Vepřový výřez bývá k vidění nejčastěji

Zaměřme se teď na vepřové maso, které má v jídelníčcích většina Čechů. Takže co se vám vlastně v masně snaží prodat, když se nad kousky masa skví nápis vepřový výřez? Varianty jsou vlastně hned dvě. Je nutné dávat pozor na značení a další prvky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Libový výřez nahradí celosvalové maso

Výřez bývá také někdy označován jako „výrobní maso.“ V zásadě jde o kousky, získané opracováním vepřových dílů. K mání je tučnější i libovější verze, přičemž ta druhá bývá samozřejmě dražší. Libový vepřový výřez se tak cenou mnohdy blíží běžnému masu (stačí se podívat, za kolik se dá v akci sehnat například vepřová kýta bez kosti). Cenové rozmezí se pohybuje obvykle mezi 65-80 Kč za kilogram).

Záleží samozřejmě na libovosti. Například poměr 80/20 značí, že se ve směsi nachází 80 % libového masa, zbytek pak tvoří maso tučnější. Opravdu libové ořezy (90/10) nahradí i o něco dražší kýtu nebo plec.

Tučnější výřez oceníte při mletí

Hledáte ideální produkt pro domácí karbanátky nebo sekanou? Pak vám bude určitě vyhovovat tučný vepřový výřez. Jeho cena bývá nižší (okolo 55 Kč/kg) a skvěle se hodí zejména do nejrůznějších uzenářských výrobků (domácí paštiky, párky, klobásy atd.). Obsahuje více tučnějšího masa a samozřejmě i nějaké ty kolagenní prvky (stejně jako výřez libový). V žádném případě byste v něm však neměli najít kůži, kosti apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *