Venkovní výsev okurek se blíží

Okurka

Už se těšíte na skvělé křupavé okurky z vlastní zahrady či pole? Aby ne? Vždyť se jedná o velmi oblíbenou zeleninu, která nemůže chybět na žádném stole. Většina z nás už má určitě ve skleníku krásné rostlinky. Nyní ale přichází čas i pro venkovní výsev okurek. Jak je to vlastně s teplotou pro výsev? Jak by měla být připravena půda? A co takový způsob výsevu? Řešit jej spíše po délce do řádky, nebo hnízdově? Poměrně dost otázek, které si žádají odpovědi. Dostanete je právě v tomto článku.

Dobře prohřátá půda

Je jakýmsi základem pro nadcházející úspěšné pěstování a kvalitní úrodu. Jestliže je zem studená, pak okurky nebudou klíčit a následně zahnijí. Určitě byste tedy neměli nic uspěchat. Obecně se hovoří o tom, že teplota půdy by se měla pohybovat okolo 10-12 stupňů Celsia. Většinou se k výsevu přistupuje druhé polovině května. Pokud si počkáte až na konec května či začátek června, nic se nestane. Díky rychlejšímu vzcházení vše rostliny doženou.

Okurka

Správně připravený podklad

Rostliny okurek perfektně reagují na vyšší dávky chlévské mrvy. Mnohdy ale není dostatek hnojiva pro pohnojení kompletně celé plochy. V tomto případě se nebojte dát humus minimálně do pruhů, které jsou vedené středem jednotlivých řádek. Díky humusu se výrazně vylepší celkové provzdušnění a prohřátí půdy bude jednodušší. Okurky samozřejmě lépe porostou.

Po délce řádky, nebo hnízdově?

Standardní záhon se většinou vyznačuje pouze jedním řádkem okurek. Klasický průběžný výsev se řeší ve vzdálenosti cca 6 cm mezi jednotlivými semeny. Celý řádek se následně zaryje ideálně fóliovým tunelem. Mnohem oblíbenější je hnízdový výsev, kdy se do hloubky 1 cm uloží přibližně okolo 6 semen. Vzdálenost mezi hnízdy by se měla pohybovat kolem 35 cm. Hnízdy se zakryjí poklopy z plastu a můžete čekat na to, až rostliny vzejdou.

Výsadba okurek do hnízd

Výsadba okurek do hnízd

Výsadba okurek do řádku

Výsadba okurek do řádku

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.