Jak pěstovat pokojový břečťan

Naše babičky ho pěstovaly jednoduše proto, že se jim líbil a dokázal přežít i v chladné chodbě. Dnes víme, že navíc čistí vzduch a dokáže nám tak zajistit lepší prostředí nejenom pro spánek. A co dělat, aby se pokojovému břečťanu v našich domovech dařilo?

Největším nepřítelem jeho úspěšného pěstování je suchý, nehybný vzduch. V bytech s ústředním topením se mu proto příliš nedaří, ale umístíte-li ho do ložnice, kde teplota nepřekročí 20 °C, povede se mu vcelku dobře.

Stín nebo polostín U břečťanu rozhoduje barva listů

Všeobecně platí, že čím světlejší a barevnější odrůdu si pořídíte, tím více světla bude potřebovat. Panašované listy nejvíce vyniknou v mírném polostínu, ty tmavší uvítají spíše světlý stín. Žádný břečťan však nesnese přímé slunce, jeho listy se snadno spálí.

Přemoření ani přísušky nesnáší

Dalším kamenem úrazu bývá zálivka. Suchý vzduch způsobuje hnědnutí a stáčení listů a stejný vliv má i přesušení. Jakmile se listy břečťanu jednou zkroutí, už se nenarovnají. Přemokření má zase zhoubný vliv na kořenový systém. Ideálem je proto pravidelná mírná zálivka, kombinovaná se správným substrátem.

Ideální bude zemina pro pokojové rostliny, smíchaná se stejným dílem rašeliny a navrch ještě odlehčená perlitem. Květináč doporučujeme postavit na misku s kamínky, odkud se bude odpařovat voda a zvlhčovat vzduch v jeho okolí.

Jak je to s rosením a přesazováním?

Pravidelné rosení není nutné. Bohatě postačí asi jednou do měsíce rostliny osprchovat a zbavit jejich listy nánosů prachu. K přesazování pak přistupujte na jaře, ale pouze v případě, že už kořeny břečťanu prorůstají odtokovými otvory v květináči. Nezapomeňte na vhodnou oporu – tedy pokud nechcete, aby se vám tenhle krasavec jen volně plazil po skříních nebo visel ze závěsného květináče. Slušet mu ale budou všechny možnosti. Je tedy jen na vás, jaký tvar a podobu mu dáte.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)