Vejce jsou skvělá, ale skořápky jsou podobně výnosné. Rostliny je milují

Skořápky vajec

Skořápky vajec jsou neustále vyhazovány do koše ve chvíli, kdy skončíme s vařením nebo pečením. Pravdou je, že díky jejich složení mohou být efektivně využívány v zahradách nebo u pokojových rostlin.

Stejně jako samotná vejce obsahují jejich skořápky řadu minerálních látek, jako je vápník, železo nebo zinek. To jsou látky, které jsou důležité pro dobrý zdravotní stav a správný vývoj rostlin.

Jak je správně využít?

Vlastnosti vaječných skořápek

Vaječné skořápky jsou zdrojem minerálních látek, které jsou mimořádně důležité pro správný vývoj. Při použití se díky svým vlastnostem výjimečně snadno dostávají do půdy. Vápník působí na chemické látky a ovlivňuje kořenový systém. Železo je součástí fotosyntézy a metabolických forem. Zinek obecně podporuje dobré životní podmínky rostlin. Při růstu je činí odolnějšími vůči nepříznivým teplotním podmínkám.

Rostliny, které zbožňují vaječné skořápky

Vaječné skořápky nejsou vhodné pro každou rostlinu, ale řada rostlin z nich bude mít obrovský užitek. Vápník zvyšuje pH půdy, takže je skvělým pomocníkem pro vývoj rostlin. Pokud máte v domácnosti rostliny, které mají rády kyselou nebo neutrální půdu, měli byste skořápky použít. Obzvláště je budou zbožňovat pivoňky, levandule, rajčata, zelí nebo cukety. Vaječné skořápky je třeba nechat nejprve řádně vyschnout.

Skořápka vajíčka
Foto: Pixabay

V tu chvíli je využijete několika způsoby. Rozdrcené je zahrabete do půdy, jinak z nich můžete vyrobit mouku. V podstatě je rozemelte v hmoždíři nebo mixéru. Ale také z nich budete moci vyrobit tekutý hnůj. Skořápky vložte do nádobky a zalijte je vroucí vodou. Odstavte na pár dní, sceďte a přelijeme do džbánu.

Co jiného můžete dělat s vaječnými skořápkami?

Vaječné skořápky jsou úžasným způsobem boje proti slimákům, přestože o tom nemá mnoho lidí tušení. Však je také zařadíte do kompostu, kde se z nich vyživí půda, kterou v tu chvíli budete moci využít na záhonech s rostlinami. Skořápky poctivě rozemelte na malé kousky, přidejte je do kompostu a přimíchejte do půdy. Použijte některou z těchto strategií a možná už nikdy nebudete muset vyhodit vaječné skořápky.

Zdroje info: prozeny.cz, homebydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.