Hnojivo připravené z vaječných skořápek

Skořápky

Tomuto hnojivu se také někdy říká čaj z vaječných skořápek a na jeho přípravu potřebujete jen dvě ingredience. Vodu a vaječné skořápky. Použití skořápek v zahradě není žádnou novinkou, mají mnohé využití, ať už jako hnojivo nebo třeba ochrana proti hlemýžďům a slimákům. Příprava tekutého hnojiva – vaječného čaje – je jeden z dalších způsobů, jak je můžete pro své rostliny použít. A to jak na ty pokojové, tak také v zahradě.

Vápník pro rostliny

Je asi jasné, že hlavní látkou, která je skrytá ve vaječných skořápkách, a která je pro rostliny prospěšná, je právě vápník. Pokud mají rostliny nedostatek vápníků, jsou náchylnější k chorobám. Používáním čaje z vaječných skořápek můžete předejít takovým problémům u rostlin, jako je pálení špiček listové zeleniny, hnědnutí srdce salátů nebo černý vnitřek celeru či hniloba květů melounu, papriky a rajčat. S hnojivem připraveným z vaječných skořápek to nemůžete přehnat.

Skořápka

Foto: Pixabay

Jak vyrobit hnojivo z vaječných skořápek?

Je to jednoduché. Do hrnce nalijte asi 3 litry vody. Přidejte vaječné skořápky z asi 15 vajec (podle toho, kolik zrovna máte). Přiveďte k varu a poté odstavte. Nechte přes noc odstát. Poté sceďte a tekutinu zajistěte. Skořápky, které zbyly, můžete i nadále použít do kompostu. Tekutina, to je to hnojivo, vaječný čaj. Jednou za týden jím zaléváme půdu v okolí libovolné rostliny.

Přínosy vaječných skořápek

Kromě vápníku obsahují vaječné skořápky také draslík a malé množství fosforu, hořčíku a sodík. Samotný čaj připravený z vaječných skořápek se vám může zdát oproti použití vaječných skořápek jako takových, „slabý odvar“. V takovém případě je můžete omýt a nechat vysušit. Poté je rozdrťte na prášek (v hmoždíři, mixéru apod.) a přimíchejte do zahradní zeminy. Drcené vaječné skořápky větších kusů můžete nasypat okolo salátů a dalších rostlin, které chcete ochránit před slimáky a hlemýždi.

Zdroje info:

https://www.treehugger.com/make-all-natural-plant-fertilizer-old-eggshells-4858056
https://prima-receptar.cz/magicky-caj-z-vajecnych-skorapek-pro-vase-rostliny

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!