Vánoční formičky a vykrajovátka: Jak o ně pečovat, aby do příštího roku vydržely jako nové?

vykrajovatka

Vánoce, na které jsme se všichni tolik těšili, zdobili jsme domy, byty a pekli cukroví, jsou již za námi. Nyní zbývá jediné – užít si poslední dny volna, klidu a dát do pořádku formičky a vykrajovátkaformičky a vykrajovátka, abyste je měli příští rok jako nové. A nejen příští rok, ale i následující roky a možná také generace. 

Možná si nyní říkáte, proč pečovat o kovové vykrajovátka, když lze nakoupit plastové či silikonové formičky za přijatelné ceny? Odpověď je jednoduchá, a to taková, že ne všichni máme rádi plast či silikon a jednoduše se prostě těm plechovým, na které jsme zvyklí po generace, nevyrovnají. Pokud jste i vy takového názoru, pečujte o své formičky a usnadněte si přípravu cukroví v nadcházejících letech. Jak tedy na jejich údržbu.

Mytí formiček a vykrajovátek

Sestra, známá, kamarádka či kdokoli jiný si od vás vypůjčil formičky a vykrajovátka? Jenže v dobré vůli je umyla v myčce na nádobí? A než vám je stačila vrátit, vytvořila se na nich rez? Ano, tak se tomu děje u každého nerezového vykrajovátka či formičky. Tito pomocníci jsou opatřeni ochrannou vrstvou, která prodlužuje jejich životnost. Ovšem, jakmile tuto vrstvu narušíte, například jarem či tabletami v myčce, na vykrajovátkách začíná vznikat koroze. Z toho důvodu je rozhodně nikdy nemyjte tímto způsobem. 

vykrajovatka
Foto: Pixabay

Jak je vyčistit od těsta?

Formičky můžete umýt, ale vyhýbejte se mycím prostředkům. Bohatě vám totiž stačí teplá voda a jemná houbička. Napusťte si lavor či dřez vodou, umístěte do něj formičky a pomocí jemné houbičky je lehce umyjte. Následně je naskládejte na odkapávač a hned utírejte pomocí papírových utěrek. Na topení je nechte doschnout a šup s nimi do vzduchotěsného boxu. 

Rada redakce: Formičky nikdy nenechávejte samovolně uschnout! I tak hrozí koroze. 

Ovšem například vykrajovátka, ale i jakékoli formičky můžete pouze vytřít ubrouskem a dočistit pomocí tvrdšího štětečku. Vodu na ně použít nemusíte. 

Soda
Foto: Pixabay

Jenže co dělat s vzniklou rzí?

Pokud jste se však rzi nevyhnuli, nebuďte smutní. Formičky můžete vyčistit pomocí kypřícího prášku s vodou. Stačí napustit hrnec vodou, nasypat do něj dva pytlíky kypřícího prášku a vše společně i s formičkami po dobu pěti minut vařit. Po uplynulé době vytáhněte a vysušte pomocí ubrousků. 

Lze také použít sodu s citronem. Stačí umíchat jemnou kaši a nanést na zrezavělá místa. Nechte půl hodiny působit a opláchněte a opět vytřete. Po umytí a vyschnutí můžete formičky jemně vytřít olejem. Stačí, když mezi prsty promnete olej a lehce formičky vytřete.   

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-vycistit-formicky-na-cukrovi-babske-rady-napovi-8649

https://www.vitalia.cz/clanky/formicky-nasi-babicky-jak-se-zbavit-rzi/ 

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)