Jaké využití mají noviny v zahradě? Větší, než si myslíte!

Noviny

Noviny po přečtení rozhodně nevyhazujte. Mohou vám totiž ještě dost dobře posloužit. A to nejenom na podpal, ale také v zahradě. Použití mají velmi široké, takže pokud vás nic nenapadá, neváhejte se inspirovat!

Čištění grilu

Poté, co jste použili svůj gril, jej vypněte a nechte vychladnout. Jakmile je teplý tak, abyste se o něj neupálili, můžete se pustit do čištění. Namočte noviny do vody a položte je na rozehřátý gril. Zavřete víko a nechte hodinu odležet. Poté noviny odstraňte a gril jen zlehka bez drhnutí vytřete.

Hubení plevele

Pokud se potýkáte s nadměrným množstvím plevelu na své zahradě, můžete si poradit s pomocí různých postřiků – nebo sáhněte po novinách! Noviny namočte ve vodě a zakryjte jimi místo, kde se nachází plevel. Na noviny přidejte vrstvu mulče nebo kompostu. Papír se postará o to, aby byl plevel udušen, přičemž se později sám rozloží.

Noviny

Foto: Pixabay

Skladování ovoce a zeleniny

Listy novin můžete použít v lednici v zásuvce, která je určená pro ovoce a zeleninu. Postarají se o to, že veškerý nepořádek z případných hnijících produktů zůstane na jednom místě. Nemusíte se bát šířícího se zápachu. Pokud jablka jednotlivě zabalíte do novinového papíru, ochráníte je před hnilobou. Jen je třeba dát pozor na to, aby jejich slupka nebyla při balení vlhká.

Prostředek k dozrání rajčat

Zelená rajčata zabalte jednotlivé do novinového papíru. Naskládejte je do krabičky a přiklopte víkem. Po nějakém čase zkontrolujte – měly by dosáhnout krásné červené barvy.

Polena do krbu

Srolované noviny jsou stále ještě hořlavé. Pokud je svážete provázkem, získáte tak polena, která sice budou spálena dříve, než ta dřevěná, nicméně vydrží v krbu o něco déle, než samotné noviny.

Ochrana rostlin

Noviny mohou posloužit také jako ochrana venkovních rostlin před mrazem. Ke stonkům rostlin je zajistěte špendlíky nebo klacíky. Tento způsob ochrany funguje pouze za suchého počasí, tedy například v případě holomrazů.

Pro sazenice

Navrstvěte několik novinových listů na sebe a vytvarujte je do tvaru nádoby. Do ní pak dejte zeminu a pěstujte v nich sazenice. Až přijde čas přesadit sazenice na konečné stanoviště, nemusíte je vybalovat a zasaďte je rovnou v novinách. Ty se totiž časem rozloží.

Do kompostu

Noviny se mohou stát hnědou složkou kompostu. Přidávejte je natrhané na menší kusy.

Zdroje info:

https://friendsoftheearth.uk/sustainable-living/34-uses-old-newspapers

https://pestujme.cz/stare-noviny-do-kose-nepatri-maji-efektivni-vyuziti-na-kazde-zahrade/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!