V březnu přihnojte rebarboru a rozsaďte trvalky

Práce na zahrádce začínají už za brzkého jara. A právě proto vám přinášíme několik tipů na činnosti, které jste možná až dodnes tak trochu opomíjeli. Vaši péči si totiž zaslouží opravdu každý kout zahrady.

Chcete krásnou rebarboru, pak s přihnojením neváhejte

Roste-li rebarbora v opravdu optimálních podmínkách, příliš toho nepotřebuje. I tak se ji však během března vyplatí opravdu pořádně přihnojit. Do hlíny okolo ní proto zapracujeme dobře vyzrálý kompost (pracujeme výhradně s půdou, kterou nepokrývá sníh) a ještě před vyrašením prvních listů aplikujeme na každý čtvereční metr 15-20 gramů kombinovaného hnojiva. Volně rozhodíme a zapracujeme motyčkou. Živiny se rychle dostanou až ke kořenům a nám budou odměnou křehké a dlouhé řapíky.

Sklízíme cibuli sečku

Jestliže jste zimní cibuli přišli na chuť, pak právě v březnu si je můžete přesunout na talíř. Řídíme se ovšem i sílou stonků, optimum se pohybuje mezi 8-15 mm šířky. Zimní cibule se konzumuje nejčastěji syrová, ale potěší vás i dušená či upravená jako chřest. Vyznačuje se příjemně kořenitou chutí.

Chryzantémy

Foto: Pixabay

Začněte pečovat o trvalky

Ty, které kvetou časně zjara, ponechte v klidu, ovšem letní krásky si právě teď zaslouží opatrné vyrytí a rozsazení. Zvláště jsou-li přerostlé. Budou mít dost času zregenerovat a v určeném čase bez potíží vykvetou. Ale pozor, vždy je svěřte zemi okamžitě. Několikadenní působení slunce či větru (např. při odložení na záhonku) jim nesvědčí. Udělejte si na ně tedy čas.

Už je čas na vysetí brokolice a květáku

Vybíhá vám tahle zelenina často do květu? Pak bude zcela jistě problém v termínu jejího výsevu. Pokud však semínka už v březnu svěříte pařeništi a rostlinky vysadíte do volné půdy v polovině května, pak vás podobné potíže minou. Chcete-li mít opravdu silné rostliny, dodržujte při výsevu mezi semeny minimálně třícentimetrovou vzdálenost. Vyhnete se tak vytáhlým a nekvalitní sazenicím.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)