Klimatizace

Klimatizace na zahradě: Tipy, kam umístit venkovní jednotku

Klimatizace: Zdroj náhledového obrázku unsplash.com

Zvažujete pořízení klimatizace, ale váháte, kam s venkovní jednotkou? Vyberte takové místo, kde nenaruší vzhled zahrady a přitom nabídne 100% výkon.

Úkolem venkovní jednotky nástěnné klimatizace je postupně uvolňovat teplo absorbované z vnitřního prostředí do okolního vzduchu. Když se k jednotce v chodu přiblížíte, ucítíte teplý vzduch vyfukovaný ventilátorem. Pro zajištění optimální cirkulace výrobci doporučují dodržovat jednoduchá pravidla.

Hlavní zásady pro umístění venkovní jednotky

  • Udržte kolem jednotky cca 0,5 metrový volný prostor ze všech stran. Do výšky cca 1,5 metru.
  • Vyberete místo chráněné před silným větrem a vlhkostí.
  • Zajistěte pevný podklad, který udrží cca 40 až 50 kg váhu váhu jednotky a zároveň umožní její vodorovné umístění.
  • Volte takové místo, kde provozní hluk či odváděný vzduch z kondenzátoru nebude nikoho rušit.
  • Dejte přednost místu, kde nehrozí nebezpečí úniku hořlavých plynů.

4 tipy k instalaci klimatizační venkovní jednotky

Venkovní jednotku můžete umístit téměř kamkoliv. Nejčastěji ji lidé instalují na balkon, stěnu fasády nebo na střechu. Řešte rozvržení rozvodů chladicí techniky ideálně už ve fázi návrhu projektu, a to buď samostatně, nebo v rámci systému tepelného čerpadla. Zajistí vám ekologické vytápění i chlazení. Montáži venkovní jednotky nebo jednotek klimatizace vás však čeká v každém případě.

Střecha domu

Venkovní jednotku jde pomocí nosné konzole připevnit na střechu i pod krov. Volte takovou stranu domu, kde nebude nijak rušit poklidnou zahradní atmosféru. K instalaci si raději zvolte autorizovaný servis klimatizací.

Balkon či terasa

Jednotku lze připevnit i na podlahu nebo zeď balkonu či terasy. V případě připevnění na zeď volte dostatečnou výšku a co nejklidnější místo, abyste se při průchodu nezranili a neobtěžoval vás proud horkého vzduchu.

KlimatizaceKlimatizace: Zdroj náhledového obrázku unsplash.com

Fasáda

Velmi častou volbou pro umístění venkovní jednotky je zavěšení na domovní fasádu. I zde je důležité najít vhodné místo a výšku. Instalace jednotky na fasádu je snadná a poměrně rychlá.

Zem vedle domu

V některých případech není možné nainstalovat jednotku jinam než na zem před domem. Týká-li se to i vás, volte klidné místo směrem do ulice, ne do zahrady. Pokud se vám to nepodaří, nezoufejte. Máte spoustu možností, jak jednotku na zahradě šikovně zakrýt.

Tipy, jak klimatizaci na zahradě zakrýt

Nízký nebo vyšší plot

Klimatizační jednotku můžete ohradit nízkým plůtkem z rákosu nebo dřeva a kolem zasadit kvetoucí rostliny. Dobře vypadá i vyšší plot, který necháte prorůst třeba vistárií nebo pnoucími růžemi.

Keře

Když venkovní jednotku umístíte na zahradu, můžete ji zakrýt hustými keři. Sázejte je ve vzdálenosti minimálně 0,5 metru od spotřebiče.

Vybírejte takové, u kterých nehrozí rychlý a masivní růst, nebo je lze alespoň snadno zastřihávat. Jednotka totiž potřebuje ke své optimální funkci dostatek prostoru. Hodí se třeba růže, kanadské borůvčí, rakytník i zakrslé dřeviny.

Okrasné traviny

Volte spíše vyšší okrasné traviny, husté od jara až do podzimu, například cypřiše nebo túje. Celou sezónu si užijete zahradní posezení s nerušeným výhledem.

Budník na nářadí

Prostor kolem jednotky můžete pojmout také jako celkové zázemí pro chod zahrady.

Jak se o venkovní jednotku starat?

Chraňte spotřebič před hromaděním nečistot. Po vichřicích nebo průtrži mračen ho zkontrolujte a případně omeťte nebo otřete. Totéž byste měli udělat po zimě. Jedenkrát do roka nechte údržbu profesionálnímu servisu klimatizací.

Udržujte stále kolem spotřebiče zhruba 0,5m kruh volného místa. Stříhejte stromy a keře a odstraňujte ostatní překážky. Zajistíte tak správné proudění vzduchu pro optimální fungování klimatizace a úsporu energií.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *