Škvor obecný aneb zahradničení není jenom o rostlinách

Škvor obecný (čili Forficula auricularia) je velice známý tvoreček. Pro svoje „nůžky“ na zadečku je snadno rozpoznatelný i dětmi. Tento hmyz, který má hnědou barvu a mírně zploštělé tělo, je velice častým návštěvníkem na vašich zahradách. A pokud chcete brát zahradničení vážně, měli byste vědět, jestli je také prospěšný, a pokud ano, tak čím. Na to si odpovíme v tomto článku.

Pozor na uši!

Možná jste i vy slyšeli o tom, že klíšťky, jak se nazývají „nůžky“ na zadečku škvora, používá tento tvor mimo jiné proto, aby vám vlezl do ucha a prokousnul vám jimi ušní bubínek. Děti jsou tím strašeny již od dětství a nejen to – této pomluvě věří celá řada dospělých. Není to pravda a žádný takový případ nikdy zaznamenán nebyl! Navzdory tomu je název tohoto tvora v různých jazycích spojen právě s ušima. Slováci mu říkají „ucholak“, Angličané „earwig“, Němci „Ohrwurm“, Rusové „uchovrtka“.

Škvor obecný: Foto Pixabay

Škvor umí létat

To, že škvor umí létat, ví jen málokdo. Právě s pomocí klíštěk si rozevírá krátké krovky, pod kterými má schovaná křídla. To, proč škvora častěji vidíme na zemi má velice jednoduchý důvod: tento živočich jednoduše upřednostňuje chůzi před létáním. Létat v podstatě ani nepotřebuje. Pohybuje se v blízkosti člověka, což mu uspokojuje veškeré potřeby, které ke svému životu potřebuje.

Škůdce nebo prospěšný živočich?

Obecně považujeme škvory za škůdce. Patří mezi všežravce a pochutnají si na nejrůznějších částech rostlin – od listů až po okvětní lístky a kořínky. Při přemnožení skutečně může způsobit na zahradě škody, které zahradníci neradi odpouštějí. Mimo rostliny se ale živí taktéž hmyzem – což z něj může udělat velice užitečného živočicha. A to zejména v případě, že bojujete se mšicemi. Jejich vajíčka a také dospělé jedince miluje a s chutí pojídá.

Jak donutit škvora jíst mšice

K tomu, aby se škvor stal užitečným je tedy potřeba, aby si raději pochutnával na mšicích a dalším škodlivém hmyzu, než na rostlinné potravě. Toho můžete docílit. Škvoři milují tmavá a mírně vlhká místa. Toho můžeme využít tak, že vytvoříme přenosný domov pro škvory. Budeme je přenášet tam, kde jsou mšice a dál od rostlin, kterým by mohl škvor uškodit. Do hliněného květináče dejte slámu/seno a upevněte drátkem uvnitř. Drátek provlékneme skrze dírku na dně květináče a zavěsíme na strom tak, aby květináč byl dnem vzhůru a jeho hrana se dotýkala větví. Zanedlouho se do tohoto obydlí nastěhují škvoři, které budeme moci přenášet tam, kde potřebujeme jejich noční lov.

Škvor obecný: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!