Užitečné tipy pro krájení petržele a další zajímavosti

Petržel

Mezi nejoblíbenější a nejčastěji využívanou kořenovou zeleninu patří bezesporu petržel. Má skvělé aroma a chuťově dokáže předčít drtivou většinu nejen kořenové zeleniny. Upravit ji lze hned několika způsoby. Tradičně se čerstvé dobře rostlé kusy rozdělují na kořen a nať. Obojí je možné použít. Petržel se musí především maximálně důkladně oloupat a očistit. Činit tak je zapotřebí i tehdy, je-li kořen zdánlivě čistý. Často se vyplatí použít na zeleninu i kartáček. Máte-li očištěno, můžete se pustit do krájení? Jak na něj? Co třeba takové pesto?

Jak na krájení petržele

Alternativ je pochopitelně hned několik, přičemž tradičně se petržel krájí na kolečka. Hodí se tak perfektně do polévek i ragú. Jestliže ji budete péct, pak je vhodnější nakrájet ji na podélné tenčí plátky. Peče se tradičně na 200 °C a jedná se o skvělou přílohu. Pokud se chystáte petržel použít jako základ pro omáčku, pak ji pokrájejte na kostičky či nudličky. Na tvarech až tolik nezáleží, ale kousky by měly být menší.

Petržel

Petrželové pesto? Proč ne?

Výbornou volbu představuje také petrželové pesto. Stačí jenom smíchat kvalitní panenský olivový olej, parmezán a stonek petrželky. Všechno během pár vteřin rozmixujete a máte vynikající petrželové pesto.

Petržel

Zajímavosti o petrželi

Petroselinum sativum, jak je petržel označována latinsky, obsahuje spousty prospěšných látek. Jen namátkou bychom mohli jmenovat třeba:

  • vitamín C,
  • provitamin A,
  • hořčík,
  • draslík,
  • železo
  • a mnohé další látky.

Pozoruhodný je i obsah myristicinu. Ten je součástí sacharózy petržele. Považován je za antikancerogen. Jinak se petržel používá hlavně jako zelenina do polévky. Výborná je na kaši, případně jako součást zeleninové přílohy. Za podmanivou originální chutí stojí éterický olej apiol.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.