Předpěstování zeleniny v únoru

Pěstování

Únor je obdobím teplomilné zeleninu. Tu je třeba vysít včas, abychom se mohli radovat z jejích úžasných plodů. Mluvíme například o lilcích či paprice, skleníkových rajčatech a okurkách. Chybu ale neuděláte také s únorovým předpěstováním košťálové zeleniny, z které se budete moci radovat dříve, než je obvyklé. Světlo, teplo a vlhkost jsou důležitými faktory, které ovlivňují klíčení vašich semenáčků.

Vlhkost, teplo a světlo

Dodržení těchto tří základních podmínek vám napomůže v rychlejším klíčení silných sazeniček. Semínka zasaďte a pěstujte v pokojové teplotě ve vlhkém substrátu. Velice vhodné je něčím je přikrýt, aby se zajistila ještě vyšší vlhkost vzduchu. Až vyklíčí, je důležité světlo – umístěte své sazeničky na okenní parapet orientovaný na jih či východ, nebo použijte umělé světlo se slunečním spektrem.

Předpěstování paprik

Vzhledem k tomu, že od výsevu semen až po sklizeň to bude trvat půl roku. Proto je na čase, zasadit semínka co nejdříve. Ať už mluvíme o jakémkoli druhu papriky (sladké, pálivé, tlustostěnné či beraní rohy), vždy je lepší semínka namočit ve vlažné vodě na dva až tři dny. Pokud místo vody použijete heřmánkový čaj, zabijete dvě mouchy jednou ranou – urychlíte klíčení a ochráníte rostlinky proti chorobám. Poté semínka zasypte tenkou vrstvou substrátu a udržujte je při teplotě 25 °C (teplota by neměla poklesnout pod 20 °C).

Předpěstování rajčat

Vyberte si z mnoha různých druhů rajčat, které jsou dostupné na trhu. Rajčata, která si takto předpěstujete, jsou určená do skleníku. Pro klíčení je nejlepší teplota 25 °C, poté už stačí 15 až 20 °C pro silnější sazeničky.

Předpěstování okurek

Okurky určené do skleníku pěstujeme při teplotě 25 °C pro vyklíčení za pár dnů (například při teplotě 15 °C vyklíčí do dvou týdnů). Po vytvoření pravých listů přesaďte do prostorných květináčů a začněte hnojit.Koncem března nebo počátkem dubna sazeničky přesaďte do pařeniště nebo skleníku.

Foto: Pixabay

Předpěstování měsíčních jahod

Při předpěstování se můžete plodů dočkat ještě ve stejný rok od vysazení semínek. Ideální teplota pro klíčení je od 20 do 25 °C. Po vyklíčení si vystačí s teplotou okolo 15 °C.

Předpěstování póru

Ideální teplota pro klíčení je od 20 do 24 °C, poté sazeničkám stačí teplota od 13 do 20 °C. Dejte si pozor, aby hloubka nádob byla minimálně 7 centimetrů, pór potřebuje dostatečný prostor pro vytvoření kořenů.

Předpěstování dalších druhů zeleniny

  • Celer: Klíčí nejlépe při teplotě 20 °C, sazeničkám následně postačí 10 až 16 °C.

  • Brokolice: Ideální teplota pro klíčení je 20 °C, sazeničkám následně postačí 10 až 16 °C. V březnu či na začátku dubna je přesaďte do pařeniště či skleníku.

  • Květák: Nechte klíčit při teplotě od 20 do 25 °C. Pro silnější sazeničky je pak vhodné je po vyklíčení udržovat při teplotě 12 až 15 °C.

  • Kedlubna: Vhodná teplota pro klíčení je 18 až 20 °C, po vyklíčení postačí 12 až 16 °C.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!