Uzení sýra v punčoše: Nic složitého ani pro začátečníky

Uzený sýr

Pořídili jste si novou udírnu a rádi byste připravili něco, co není nijak složité? Jasně, začněte sýrem. Rozhodně jde o surovinu, které je sice zapotřebí věnovat pozornost, nicméně doba uzení je u sýra minimální. Tradičně se pohybuje okolo nějakých 2 až 3 hodin. Záleží na tom, jaké je v udírně teplotav udírně teplota. Pokud jste sýr nikdy neudili, jste na správném místě, protože v následujících řádcích se mu budeme věnovat poněkud podrobněji.

Nákup punčochy jako základ

V první řadě je třeba koupit správnou dámskou punčochu. Určitě volte klasickou tělovou barvu. Prodávají se samozřejmě i černé. Vyudit by se v nich sýr zřejmě dal, nicméně už jen barva dokáže odradit. Optimální jsou podkolenky, protože sýr můžete pohodlně přetáhnout nadvakrát. Nevznikne vám tak útvar podobný rampouchu. Tato část bývá maximálně tvrdá a ne příliš jedlá. Přetáhnete-li punčochu nadvakrát, vytvoří se elegantní koule, za niž se určitě nebudete muset stydět.

Uzený sýr

Připravený uzený sýr: Foto Radek Štěpán

Kostičky, nebo nastrouhání?

Obojí je možné. V každém případě nenechávejte kus sýra jenom tak. Možná by se vám neslil takovým způsobem, aby vznikla ona koule. Pokud hodláte do sýra přidávat ořechy, chilli papričky nebo kousky masa, pak je vhodnější strouhání. Jinak vám bohatě postačí nakrájet sýr na malé kousky a následně napěchovalo punčochy.

Uzený sýr

Uzení sýru: Foto Radek Štěpán

Teplotu je třeba pečlivě hlídat

V každém případě. Maximálně byste se měli dostat na 80 stupňů Celsia. I tady by ale teplota dlouhodobě zůstávat nemusela. Ideální je teplota okolo 60 stupňů Celsia. Sýr se postupně bude slévat a dostane tu správnou chuť i vůni.

Uzený sýr

Uzený sýr: Foto Radek Štěpán

Nechte sýr vychladnout

Budete-li chtít sýr vyndat z punčochy ihned poté, co jej vytáhnete z udírny, nejspíše se vám přichytí na punčochu. Nechte sýry po vytažení z udírny klidně i hodinu v klidu zavěšené venku. Vyplatí se počkat, výsledek bude skvělý.

Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz

Uzený sýr: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.