Uzený sýr

Uzení sýra v punčoše: Nic složitého ani pro začátečníky

Pořídili jste si novou udírnu a rádi byste připravili něco, co není nijak složité? Jasně, začněte sýrem. Rozhodně jde o surovinu, které je sice zapotřebí věnovat pozornost, nicméně doba uzení je u sýra minimální. Tradičně se pohybuje okolo nějakých 2 až 3 hodin. Záleží na tom, jaké je v udírně teplota. Pokud jste sýr nikdy neudili, jste na správném místě, protože v následujících řádcích se mu budeme věnovat poněkud podrobněji.

Nákup punčochy jako základ

V první řadě je třeba koupit správnou dámskou punčochu. Určitě volte klasickou tělovou barvu. Prodávají se samozřejmě i černé. Vyudit by se v nich sýr zřejmě dal, nicméně už jen barva dokáže odradit. Optimální jsou podkolenky, protože sýr můžete pohodlně přetáhnout nadvakrát. Nevznikne vám tak útvar podobný rampouchu. Tato část bývá maximálně tvrdá a ne příliš jedlá. Přetáhnete-li punčochu nadvakrát, vytvoří se elegantní koule, za niž se určitě nebudete muset stydět.

Uzený sýr

Připravený uzený sýr: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Kostičky, nebo nastrouhání?

Obojí je možné. V každém případě nenechávejte kus sýra jenom tak. Možná by se vám neslil takovým způsobem, aby vznikla ona koule. Pokud hodláte do sýra přidávat ořechy, chilli papričky nebo kousky masa, pak je vhodnější strouhání. Jinak vám bohatě postačí nakrájet sýr na malé kousky a následně napěchovalo punčochy.

Uzený sýr

Uzení sýru: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Teplotu je třeba pečlivě hlídat

V každém případě. Maximálně byste se měli dostat na 80 stupňů Celsia. I tady by ale teplota dlouhodobě zůstávat nemusela. Ideální je teplota okolo 60 stupňů Celsia. Sýr se postupně bude slévat a dostane tu správnou chuť i vůni.

Uzený sýr

Uzený sýr: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Nechte sýr vychladnout

Budete-li chtít sýr vyndat z punčochy ihned poté, co jej vytáhnete z udírny, nejspíše se vám přichytí na punčochu. Nechte sýry po vytažení z udírny klidně i hodinu v klidu zavěšené venku. Vyplatí se počkat, výsledek bude skvělý.

Zajímavé publikace o uzení: Zdroj obrázku Heureka.cz

Uzený sýr: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   udím eidam 30 %. Jinak lze ale udit i spousty jiných sýrů dle chuti.
   Mějte se!

  2. Jan Mašek Odpovědět

   Logicky se hodí sýry s větším obsahem tuku. Ideální gouda 45%, nebo ten eidam, ale ne 30, ale raději také 45%. jednak se to lépe spojuje s masem a není to tak suché. Není to také asi zdravé, ale šeredně dobré. Doporučuji složení 2 díly sýra a jeden díl gothajského salámu, nebo je také moc dobré uzené kolínko. Samozřejmě nakrájené a do sýra dobře promíchané. Doplnění zeleným pepřem, popřípadě ještě kapary, nemá chybu.

 1. Marta Odpovědět

  My jsme udili sýr nakrájený na plátky a prokládali jsme to krájeným českým(gothajským)salámem.
  Dobrota veliká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *