Už kvete podběl lékařský: Objevte i vy jeho léčivé účinky

Podběl lékařský

Podběl lékařský: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Procházky přírodou jsou v rámci karantény naprosto ideální záležitostí. Když už vyrazíte do lesa nebo do parku, určitě se vyplatí podívat se po nějakých těch léčivých rostlinách. Rozhodně jich není málo. Aktuálně se nejspíše setkáte s podbělem. Tato skvělá rostlinka s typickými žlutými kvítky pomáhá proti onemocněním a kašli již od dávného starověku. Ve středověku se náramně hodila hlavně v případech odřenin, popálenin nebo otoků způsobených hmyzím bodnutím. Mimo jiné je třeba také poznačit, že se jednu dobu jednalo o náhražku tabáku.

Jak poznáte podběl a kde roste?

Poznat podběl není složité. Tussilago farfara se řadí mezi léčivky řazené do čeledi hvězdnicovitých. Typické jsou pro něj malé žluté kvítky vyznačující se vcelku dlouhými lupeny. Na lístcích podbělu se nachází šupiny typické žlutohnědým až červenavým zbarvením. V přírodě roste hojně, často ve velkých kolech. Tradičně se nachází na loukách, v okolí potoků a na spoustě jiných míst. Má rád vlhčí hlinitou půdu.

Podběl lékařskýPodběl lékařský: Zdrojbobrázku Pixabay.com

Kdy je vhodné podběl sbírat a jak na jeho sušení?

Už nyní se v přírodě setkáte s tradičními žlutými kvítky podbělu, takže je můžete začít sklízet. Kvést bude tato bylinka nicméně až do konce května. Obvykle se na jaře sbírají kvítky a v létě listy. Tradičně se lístky sušily tak, že se navlékaly na tenký provázek, aby při sušení nedocházelo k jejich zapaření. Teplota při sušení nesmí být vyšší ne 40 stupňů Celsia.

Podběl lékařskýPodběl lékařský: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Podběl obsahuje spousty užitečných látek

Tradičně jsou součástí podbělu organické kyseliny, cholin, hořčiny, třísloviny a mnohé jiné látky. Jinak se také hojně mluví o obsahu pyrrolizidinových alkaloidů. Ty jsou považovány za rakovinotvorné. Jestliže ale podběl užíváte s rozumem, určitě se vám nic nestane. Pomoct dokáže třeba při snížení svalových bolestí, zmírnění bolestí hlavy, při žilních zánětech, při popáleninách, revmatu a na mnohé jiné neduhy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.