Guerilla gardening: moderní forma zahradnictví

Guerilla gardening: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Pod tímto tajemným názvem se skrývá jistá neukázněnost. Zahradníci, kteří nemají dostatek prostoru pro své aktivity (byt i balkon je již přeplněn kytkami a k zahradě není přístup), si mohou svou touho po zahradnické činnosti vybít na veřejných prostorách. Pokud najdete zanedbaný veřejný prostor s kouskem půdy, můžete jej sami osázet a starat se o něj – a v takovém případě se stanete představitelem guerilla gardeningu.

Běžná praxe v zahraničí

Guerilla gardening překládáme jako partyzánské zahradničení. V Americe, Austrálii i větších evropských městech se jedná o již rozlehlou praktiku. U nás to zatím tak časté není, i když na Facebooku můžete narazit například na brněnskou skupinku. Ptáte se, co z toho zahradníci mají? Jednak se mají kde „vyřádit“ a druhak zkrášlují své město. Fotky potom sdílí v různých facebookových skupinách a ukazují si své úspěchy. Guerilla gardening se nachází i na poměrně rušných městských ulicích.

Guerilla gardening: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pozor – hrozí pokuty!

Odvážnější mohou začít zahradničit sami od sebe a prakticky kdekoliv. Avšak pozor – jedná se o činnost nelegální. Vysazovat rostliny na pozemku někoho jiného je zkrátka dobře zásahem do jeho vlastnického práva. Pravdou ale je, že je to činnost tolerovaná, takže postihy jsou jen opravdu málo časté. Osoba, která bude usvědčena za přestupek proti majetku může dostat pokutu ve výši až 50 000 Kč.

Jak začít?

Zkuste se připojit k některé ze skupin, které jsou již nyní na Facebooku. Anebo se na to vrhněte rovnou. Z rostlin vybírejte takové, které nevyžadují přílišnou péči (například macešky, různé bylinky, krásenky či afrikány, ale také některé druhy zeleniny). Výsev ze semínka je náročnější, guerilla zahradníci častěji používají rostliny předpěstované v truhlíku. Vyberte také vhodné rostliny pro místo, které je například celý den ve stínu, či naopak zalité sluncem.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *