Usnadněte si louskání vlašáků s našimi triky

Ořechy

Máte doma odrůdu s opravdu tvrdou skořápkou? Nebo vás jednoduše čeká v pytlích pořádné ořechové nadělení, u kterého má každá ušetřená námaha a čas cenu zlata? Pak určitě využijete naše triky, které se této problematice věnují.

Sázka na vodu

Pro začátek se snažte skořápku změkčit. Pomůže vám, když ořechy před louskáním namočíte. Ale ne příliš dlouho. Nasypte je do hrnce a zalijte vařící vodou. Nechte 20 minut odpočívat, přeceďte a pusťte se do práce. O něco šetrnější je druhý postup, v němž ořechy zalijete studenou vodou, přivedete k varu a vaříte pět minut. Poté vodu scedíte a necháte ořechy vychladnout pod pokličkou. O vše se postará horká pára, tento postup je ovšem pracnější.

Pro vybavení do domácí dílny

Máte doma nůž s úzkou ostrou špičkou, který vám skvěle sedne do dlaně? Pak s ním opatrně projeďte po ořechu v místě, kde se stýkají poloviny skořápky. Netlačte moc, aby vám neuklouzl. I tahle malá pomoc ovšem s procesem louskání pomůže.

Vlašské ořechy

Foto: Pixabay

A když to nejde jinak, použijte k práci sikovky a pořádně se do toho opřete. Ale s citem, jinak vám z ořechů zbude spíše rozmačkaná kaše!

Náš tip: máte-li doma tzv. papíráky, snadno je rozlousknete i holou rukou. Ještě lépe vám to ovšem půjde, pokud si vezmete do dlaně ořechy dva. Vyzkoušejte to. Zbytky skořápky už pak obvykle jen stačí odstranit prsty a chutné jádro se vyloupne na svět skoro samo.

Další triky na ořechy

A co dělat, když doma nenajdete sikovky ani louskáček? I tady vám přijde vhod domácí dílna. Najděte v ní kladívko. Na dřevěněné prkénko nebo jinou vhodnou podložku pak položte ořechy, které jste předtím zabalili do utěrky. Jemně je naklepněte a v ruce pak dodělejte zbytek. Budou vám stačit už jenom prsty.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)