Ořechy

Usnadněte si louskání vlašáků s našimi triky

Máte doma odrůdu s opravdu tvrdou skořápkou? Nebo vás jednoduše čeká v pytlích pořádné ořechové nadělení, u kterého má každá ušetřená námaha a čas cenu zlata? Pak určitě využijete naše triky, které se této problematice věnují.

Sázka na vodu

Pro začátek se snažte skořápku změkčit. Pomůže vám, když ořechy před louskáním namočíte. Ale ne příliš dlouho. Nasypte je do hrnce a zalijte vařící vodou. Nechte 20 minut odpočívat, přeceďte a pusťte se do práce. O něco šetrnější je druhý postup, v němž ořechy zalijete studenou vodou, přivedete k varu a vaříte pět minut. Poté vodu scedíte a necháte ořechy vychladnout pod pokličkou. O vše se postará horká pára, tento postup je ovšem pracnější.

Pro vybavení do domácí dílny

Máte doma nůž s úzkou ostrou špičkou, který vám skvěle sedne do dlaně? Pak s ním opatrně projeďte po ořechu v místě, kde se stýkají poloviny skořápky. Netlačte moc, aby vám neuklouzl. I tahle malá pomoc ovšem s procesem louskání pomůže.

Vlašské ořechy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A když to nejde jinak, použijte k práci sikovky a pořádně se do toho opřete. Ale s citem, jinak vám z ořechů zbude spíše rozmačkaná kaše!

Náš tip: máte-li doma tzv. papíráky, snadno je rozlousknete i holou rukou. Ještě lépe vám to ovšem půjde, pokud si vezmete do dlaně ořechy dva. Vyzkoušejte to. Zbytky skořápky už pak obvykle jen stačí odstranit prsty a chutné jádro se vyloupne na svět skoro samo.

Další triky na ořechy

A co dělat, když doma nenajdete sikovky ani louskáček? I tady vám přijde vhod domácí dílna. Najděte v ní kladívko. Na dřevěněné prkénko nebo jinou vhodnou podložku pak položte ořechy, které jste předtím zabalili do utěrky. Jemně je naklepněte a v ruce pak dodělejte zbytek. Budou vám stačit už jenom prsty.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

8 komentářů

 1. karel Odpovědět

  ……….a přečetla si to po sobě ? ………………zavolejte docenta Chocholouška……….Neubauer

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Chudák, kdyby měl pokaždé ordinovat kvůli jednomu překlepu. Ale díky za info, opraveno 🙂

 2. Laco Odpovědět

  A až budete rozbíjet zabalené ořechy do utěrky kladívkem, tak si těch utěrek připravte minimálně deset. Jinak, není nad sikovky.

  1. Jana Odpovědět

   JJ, to máte pravdu. Zlaté sikovky. Já mám pár utěrkových držáků po babičce, které fakt snesou skoro cokoliv, s těmi „současnými“ jsem to radši nezkoušela 🙂 A tak, vždycky je doma nějaké staré tričko nebo tak něco 🙂

 3. Jirka Odpovědět

  NIC nového, ale hlavně zajímavého není napsáno!!! Pokud by autorka skutečně MUSELA vylouskat 4 bedny, nebo dva pytle KAMEŇÁKŮ, tak by zpívala jinou melodii:))) Pusou to jde líp, jak holýma rukama!!!
  Přidám Jeden nápad dobrý, ale nehodí se moc do bytu: vemte očko plochý klíč a podle velikosti ořechu, zvolte velikost očka. Do něj vložíte ořech, z boku prsty podržte a klepněte do něj. Výhodou je, že vám ořech NIKAM neuteče a sedí v tom očku.

  Jako další mohu VELMI doporučit skutečně PROFI louskáček, který jsem koupil skoro za 500,- CZK, ale je doslova nesmrtelný! Má nastavitelnou velikost na ořechy, mezi čelisti se vloží ořech a tlakem na páku se naruší skořápka a je v něm taky doslova možnost louskání s citem, NE na kaši!!! Bohužel nemohu zde připojit obrázek…

  1. Jozef Odpovědět

   Jo, to jsou rady pro úplné debily nebo magory! Na louskaní ořechů stačí přeci obyčejný louskaček, ale ten novější a malý nožík! Proč někdo píše na netu takové voloviny, to teda nechapu!!??

 4. Láďa Odpovědět

  Je to zábavné počtení, ale fakt by mne zajímal výkon ( kolik lze nalouskat za 1 hodinu ) různými ,, technikami „, mám polopapíráky ( odrůda Jupiter cca. 40 kg. nalouskaných ), používám paličku na maso, tou kovovou stranou, je ,, zoubkovaná “ tudíž ořechy nekloužou, sílu úderu lze brzy nacvičit tak, aby bylo hodně celých půlek, výkon 1 kg. za 1 hodinu, ale je to ,,makačka“. Rád získám informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *