Rychlení jarních cibulovin tulipánů: Nejzazší termín pro výsadbu je právě teď

Tulipán

Na rychlení jarních cibulovin je nejlepší čas na podzim. Právě polovina listopadu je ten úplně poslední termín, kdy se do této činnosti můžete pustit. Jestliže to nestihnete letos, máte pořád ještě šanci na to, jak mít okna plná rozkvetlých cibulovin již v březnu. Stačí si nakoupit cibuloviny v zahradnických centrech. Kdo se ale pustí do rychlení, může mít hyacinty, narcisy, modřence, tulipány či šafrány ze své vlastní zahrádky.

Podzimní rychlení cibulovin

Pro rychlení si vybíráme pouze ty nejkvalitnější cibulky. Měly by být zdravé a dostatečně velké. Do substrátu je vysadíme na podzim, aby stihly zakořenit. Pokud je teplo a počasí přeje, ještě do poloviny listopadu to je možné. Každá cibulovina má trochu jinou dobu, za kterou stihne zakořenit. U hyacintu to je 6 až 10 týdnů, u narcisů 10 týdnů, u tulipánů a šafránů 8 až 10 týdnů. Z toho vyplývá, že hyacinty, narcisy i šafrány bychom již teď měli mít hotové. Jediné, co je vhodné k rychlení ještě v půlce listopadu, jsou právě tulipány.

Cibuloviny

Cibuloviny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jakou zvolit zeminu

Pro všechny cibuloviny je vhodné použít pařeništní zeminu obohacenou o jeden díl písku. Zemina smíchaná s pískem a rašelinou je také dobrou možností. Cibulky vysazujeme do květináčů a misek, ze kterých jdou rostliny vyjmout, aniž by došlo k poškození kořínků. Košíky nejsou z tohoto hlediska vhodné. Cibule můžeme vysazovat samostatně nebo i v seskupeních.

Jakou zvolit hloubku

Každá cibulovina by měla být vysazena do správné hloubky. Tak například tulipány a hyacinty se vysazují poměrně mělce, naopak narcisy a šafrány více do hloubky. Po vysazení je zalijte a umístěte na místo, kde je teplota nejvýše 10 °C. Je možné je i s nádobami vysadit do záhonu, do hloubky 20 cm a shora je zakryjeme deseticentimetrovou vrstvou rašeliny a stejnou vrstvou zeminy. Dále je potřeba cibulky chránit ještě chvojím nebo listím. Místo vysazení cibulek je vhodné označit – například zapíchnutým klacíkem, nebo kamenem.

Tulipán: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!