Zákula japonská: Zlatožluté květy od května až do srpna

Zákula japonská

V závislosti na počasí je možné ještě do poloviny listopadu vysazovat opadavé keře, mezi které zákula japonská patří. I když má jako druhové jméno uvedeno „japonská“, ve skutečnosti má tato rostlina svůj původ v Číně, odkud byla dovezena do Evropy kolem roku 1834. Latinské jméno zní Kerria japonica a jedná se o nádherný keř, který poskytuje zlatožluté květy.

Nenáročné pěstování

Oblíbenost zákuly ale nespočívá pouze v nádherných květech. Je za ní i nenáročnost pěstování. Zákula netrpí téměř na žádné choroby a příliš ji neohrožují ani škůdci. Svému keři tedy nemusíte věnovat téměř žádnou pozornost – i když samotná rostlina spoustu pozornosti vzbudí od května do srpna, kdy kvete. Tyto květy celý keř s převislými větvemi doslova obklopí. Zákula japonská může dosahovat výšky až dva metry.

Zákula japonská

Zákula: Foto Pixabay

Výběr stanoviště

Zákula se vyrovná s jakoukoli běžnou půdou. Nepotřebuje nic speciální, dokonce se obejde i bez hnojení (hnojení je nežádoucí – vede k divokému růstu rostliny, ale bez květů). Vyberte jí místo slunné až polostín. Pokud by měla růst ve stínu, vydrží to a i množství květů je poměrně bohaté. Je skvělá do skupinových výsadeb. Množí se sama – postupně se rozrůstá kořenovými výběžky. Pro její nenáročnost ji můžeme velice často vidět v parcích a zahradách.

Zákula japonská řez

Rostlinu nemusíte pravidelně prostříhávat, i když za odstraňování starého dřeva vám bude vděčná. Starší větve snadno usychají a vymrzají, proto je vhodné se jich zbavit. Po zimě můžete provést jak tvarovací řez, tak také omlazující řez – zaměřte se zejména na zmrzlé konce větví a přebytečné výhony. Řez se provádí nejčastěji v období od prosince do března, nebo poté po odkvětu. První řez provádíme po čtyřech až pěti letech, poté už můžeme klidně každoročně.

Mrazuvzdornost

Zákula japonská je mrazuvzdorná rostlina – vydrží mráz až do -28 °C. Mladé výhonky mají tendenci namrzat, avšak velice dobře se regenerují.

Zákula japonská Pleniflora

Jedná se o jeden z nejoblíbenějších kultivarů Kerria japonica. Je to plnokvětá forma, která je ale méně odolná vůči mrazům. Právě tento kultivar ale poskytuje květy po velice dlouhou květu – od května až do srpna.

Zákula: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!