Olivovník

Olivy je možné pěstovat i u nás, není to těžké!

Olivovník evropský (Olea europaea) pochází původem ze Středomoří. Odtud se ale rychle rozšířil do dalších oblastí. Důležité je pro něj zejména teplo. U nás jej pěstujeme v nádobách, ideální je na terasy a balkony. Olivovník roste pomalu, ale může dorůst úctyhodného věku. V přírodně může v ideálních podmínkách dorůst až 15 metrů, přičemž kmen je velmi krátký, i když silný.

Okrasná rostlina

Olivovník je nádherná dřevina, jejíž kůra je stříbřitě šedá. Listy jsou kopinatého tvaru, špičaté. Na spodní straně jsou bělavé. Když kvete (od června do srpna), produkuje příjemnou vůni. Květy jsou bílé a uvnitř žluté. Plody asi není třeba příliš popisovat: jsou to masité peckovice oválného tvaru. Není pravdou, že různé barvy oliv jsou způsobeny různými odrůdami. Na začátku jsou olivy zelené a už v tomto stavu se dají sbírat. Pokud je ponecháte na stromě, zbarví se do černé.

Olivovník

Foto: Pixabay

Základní požadavky pro pěstování

Základem je slunné místo. Půda by měla být dobře propustná a co nejúrodnější, s pH 6 až 7. Zálivku provádíme hojně, ale ne příliš často. První hnojení provádíme brzy na jaře, druhé pak v polovině léta univerzálním hnojivem pro rostliny v květináčích. Rostlina zvládne jen mírný mráz, avšak ne více než -5 °C. Na zimu tedy rostlinu přenášíme domů, kde ji necháváme ideálně při teplotě 10 až 14 °C. Pokud zajistíte tyto podmínky, můžete se těšit na plody.

Olivové háje

Dnes snad už ve všech oblastech ve Středomoří najdete olivové háje – což je vlastně olivový sad. Nejoblíbenějším produktem, který se z oliv vyrábí je olivový olej. Je dobré vybírat extra panenský olivový olej, protože ten je vyroben z kvalitních plodů. Olivový olej z pokrutin už kvalitní není, vyrábí se z již jednou vylisovaných oliv. Kromě toho se olivy používají také v medicíně, vaření a kosmetice. Olivové listy se někdy používají jako koření a používají se v bylinném lékařství.

Zdroj: https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/na-balkon-i-taras/znoszace-zacienienie/3524-oliwka-europejska

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *