Unikátní způsob sázení brambor ušetří vaší kapse a zvýší výnosy

Naklíčené brambory

Sázení brambor je z hlediska celkových výnosů poměrně důležité. Technika mnohých pěstitelů se může do značné míry lišit, nicméně existují alternativy, které mohou dopomoct k maximálním možným úsporám. Navíc se můžete ve finále těšit na vynikající úrodu. My se na jeden takovýto trik podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Nejprve se ale zaměříme na některé nejznámější zásady.

Správný podklad je nejdůležitější

Charakter půdy je určitě zapotřebí brát v potaz. Ideálními se jeví podklady:

  • lehké,
  • propustné,
  • kypré,
  • písčitohumózní,
  • obsahující spousty minerálů a organických látek.

Pozor na ale na zeminu nevhodnou. Jde hlavně o hlinité půdy, které mají vyšší hladinu podzemní vody. A jaké je ideální pH prostředí pro výsadbu brambor? Rozmezí by se mělo pohybovat mezi 5,4 až 6,5. Brambory se hnojí jen velmi zřídka, potřebné živiny by měly být v podkladu již před výsadbou. Ideální je přidat hnůj při zpracování samotné půdy. Jinak lze přidat i popel. Následně se zasype zeminou a poté přidají sadbové brambory.

Pozor na optimální dobu výsadby brambor

Ta končí právě nyní. Spousta pěstitelů již vysadila brambory v průběhu března. Pokud je tedy ještě nemáte v zemi, pak hurá do akce. Po ruce byste měli mít optimálně naklíčené brambory, nikoli překlíčené.

Naklíčené brambory

Optimálně naklíčené brambory: Obrázek Radek Štěpán

Správná hloubka výsadby

Ta se odvíjí především podle charakteru zeminy, závidí také na povětrnostních podmínkách a samotné velikosti hlíz určených k výsadbě. Přesto ji lze určit, pohybuje se mezi 8 až 12 cm. Tak jako tak by měla být vysazená hlíza pokrytá ještě zeminou o tloušťce nějakých 6 cm.

Úsporu zajistí vysazování částí brambor

Nikde není psáno, že musíte nutně vysazovat celé brambory. Ty lze nakrájet na více částí tak, aby nebyly porušeny klíčky. Poté se už vysazuje jako v případě celých brambor. Důležité je ale sázet pouze části brambor, které mají klíčky. Vyrostou i silnější slupky s klíčky. Opravdu ale musí být silnější než ty, které se vám podaří oloupat před vařením brambor.

Výsadba brambor

Výsadba brambor: Foto Radek Štěpán 

Dalších pár tipů pro výsadbu brambor

Brambory se skládají zhruba 30 cm od sebe, vzdálenost řádků se doporučuje nějakých 60 cm. K optimálnímu vyklíčení potřebují brambory pochopitelně dostatek vody. Po výsadbě je pořádně zalijte. Půdu kolem nich můžete pravidelně mulčovat.

Zdroje info: icereptar.cz, tojenapad.sk

Naklíčené brambory: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.