Nejčastější problémy při údržbě pěstebního LED osvětlení a jejich řešení

Někdy vás zapojená instalace upozorní na možné problémy dopředu. Stačí si jen všímat varovných signálů. A jak vypadají? Tady je seznam nejčastějších z nich.

Když žárovky vypneme, ještě stále slabě svítí nebo problikávají

Tato potíž nastává, pokud použijeme vypínač s doutnavkou nebo tam, kde je vodič napájení do LED žárovek veden přímo vedle jiných kabelů (typicky třeba tzv. schodišťové vypínače). Problémem je indukce, která ve vodičích vytvoří slabé napětí, jež však k výše zmíněným potížím úplně stačí.

LED světelné zdroje jsou tak nenáročné na energii, že nám o tomto problému dají vědět již zmíněnými obtížemi. Pokud by byly v obvodu zapojeny klasické žárovky, nic bychom nepoznali. Vzniklé napětí by k jejich rozsvícení nestačilo.

Nejde o nijak závažný problém a neubírá LED osvětlení na životnosti. Pokud vám však přesto vadí, lze ho vyřešit připojením šikovného kondenzátoru.

Foto: Pixabay

LED světla po zapojení viditelně blikají

Tento jev lze pozorovat zejména u žárovek 12V, jsou-li použity zároveň s nevhodným elektronicky spínaným zdrojem. Obvykle je důvodem velice malý příkon LED žárovek, což lze vyřešit přidáním jedné halogenové. U silnějších žárovek pak bývá potíž při použití nevhodného spínače. Stačí jedna chytrá výměna a vše bude popobíhat bez problémů.

LED žárovky se přehřívají nebo dokonce čas od času shoří

Opět jde o problém spíše slabších žárovek a to ve chvíli, kdy je k jejich napájení použit ne zcela vyhovující napájecí zdroj. Dost často na tento problém narazíte ve chvíli, kdy se snažíte LED žárovky osadit do původně halogenového svítidla. Řešením je pouze okamžitá výměna zdroje. Nečekejte, až začne vaše světlo zapáchat nebo dokonce kouřit. A při nákupu světelných zdrojů se vždy neváhejte poradit s odborníky.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.growmarket.cz/a/jak-vybrat-svetlo-pro-indoor-pestovani

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)