Zelená hnojiva si můžete vysít sami

Pohanka

Na hnojení rostlin se dá ušetřit. Pohodlný zahradník si může koupit komerční hnojivo – které je také v některých případech bezpečnější, protože pokud dodržujete pokyny výrobce, rostlina dostane přesně tolik živin, kolik potřebuje. Chytrý zahradník ale přemýšlí, jak by mohl svou půdu obohatit za co nejnižší náklady. Jistě už jste slyšeli o spoustě případů, jak se dá ušetřit při hnojení pokojových rostlin (voda z akvária, výluh česneku, banánových slupek, vaječná skořápka, kávová a čajová sedlina, apod.).

Výsev zeleného hnojiva

Jedním ze způsobů, jak obohatit půdu o živiny a současně zlepšit její strukturu, je právě výsev zeleného hnojení. Díky této metodě můžete zabránit vyplavování živin z holé půdy a zabránit klíčení plevele. Zelené hnojivo je třeba vysít rovnou do půdy. Výhodou je také to, že o rostliny, které spadají mezi zelená hnojiva, se nemusíte starat. Porostou téměř samy, stačí je vysít ve vhodnou dobu a pak jim už věnujete jen minimální péči.

Jetel

Foto: Pixabay

Jaké rostliny použít?

V současné době už můžete zakoupit speciální směs, která se jmenuje biologické nebo zelené hnojení. Pokud na takovou směs nenarazíte, můžete si ji namíchat sami. Rostliny, které se pro tento účel používají, nejsou drahé. Mezi nejoblíbenější patří tolice vojtěška (Medicago sativa), pohanka obecná (Fagopyrum esculentum), jetel luční (Trifolium pretense), pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum), žito seté (Secale cereale), bob obecný (Vicia faba), jílek mnohokvětý (Lolium multiflorum), brukev sítinovitá (Brassica juncea), svazenka vratičolistá (Phacelia) nebo třeba jetel plazivý (Trifolium repens).

Jak na to?

Nejprve si změřte plochu, na kterou budete chtít použít zelené hnojení. Poté vypočítejte, kolik semínek bude třeba použít (podle návodu na obalu). Pokud budete používat více druhů dohromady, dobře semínka promíchejte, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Poté semena rozsejte na připravenou půdu. Lehce je zakryjte půdou – někdy stačí pouze shrabat hráběmi. Můžete zvážit různé způsoby ochrany před ptáky.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-sow-green-manure/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!