Klíšťatům zákaz vstupu! Tipy jak je odstranit z vaší zahrady

Klíště

Klíšťata rozhodně nepatří mezi hezká zvířátka. A asi neexistuje člověk, který by měl radost z toho, že je vidí. Klíšťata patří k odvrácené straně pobytu na čerstvém vzduchu. Můžete sice používat repelenty, nebylo by ale lepší je ze své zahrady vypudit? Existuje několik chytrých řešení, která vám v tom mohou pomoci. Zde jsou některá z nich.

Posekejte trávník

Klíšťata milují vysokou trávu! Proto se jich můžete zbavit, když porost na své zahradě budete udržovat na minimální výšce. Klíšťata mají ráda nejenom vysokou trávu, ale také hromady listí nebo jiný přírodní materiál. Ten dejte raději do kompostu nebo jej použijte jako mulč. Díky tomuto opatření bude vaše zahrada navíc vypadat upraveně a čas strávený v ní bude mnohem příjemnější. Také hromady dřeva se vyplatí skládat do úhledných komínků. Takové dřevo rychleji vyschne a nebude lákat k pobytu klíšťata, která milují vlhkost.

Tráva

Foto: Pixabay

Dřevní štěpka a štěrk

Toto jsou dva materiály, po kterých se klíšťata nerada pohybují. Pokud tedy máte trávu nebo záhon, který chcete udržovat „přírodní“, neposekaný, můžete jej ohraničit vrstvou z těchto dvou materiálů. Jít po nich je pro klíšťata něco jako když člověk jde bosou nohou po skle. Pokud si dáte tu práci, můžete tímto materiálem ohraničit klidně celý svůj pozemek.

Rostliny, které odpuzují klíšťata

Není špatný nápad vysadit na svůj pozemek rostliny, které klíšťata nemají rády. Krásnoplod americký (Callicarpa americana) je rostlina, u které bylo prokázáno, že skutečně tyto malé parazity odpuzuje. Navíc může vypadat velice přitažlivě. Inspirovat se můžete rostlinami, které se používají v přírodních repelentech. Jejich vůně by měla klíšťata odpuzovat.

Chov slepice

Určitě se nejedná o řešení do každé zahrady. Avšak existují zvířata, která si na klíšťatech ráda pochutnají. A mezi ně patří kuřata a slepice. Výhodou budou vlastní vajíčka. Myslet ale musíte na pravidelné krmení slepic a místo, kde budou moci odpočívat. Také další ptáci si rádi pochutnávají na klíšťatech, takže stojí za to připravit ideální podmínky pro ptáky na vašem dvorku. To znamená instalovat ptačí krmítka.

Postřiky proti klíšťatům

Na trhu jsou dostupné také speciální postřiky, které můžete použít na vaší zahradě. Můžete je aplikovat na trávníky, keře i další plochy, které mají klíšťata v oblibě. Výhodou je, že tyto postřiky mají účinnost několik týdnů, takže vám jedno balení vystačí s přehledem na celou sezónu. Na postřik je ale třeba myslet již na jaře, a to v období od dubna do poloviny června, kdy se aplikuje první vrstva. Druhou vrstvu pak aplikujeme v průběhu září. Kromě klíšťat se zbavíte také komárů.

Zdroje info:

https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20706037/how-to-get-rid-ticks-yard/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyhnat-klistata-ze-zahrady-30000709.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!