houb

Tyto houby si můžete vypěstovat i doma

Pěstování hub je úplně jiné než pěstování jakékoli jiné zeleniny na vaší zahradě. Není to však příliš komplikované. Pokud máte veškerý potřebný materiál, získávání organických hub bude jednodušší, než se na první pohled zdá, a výsledek bude fantastický. S nízkým obsahem kalorií a tuků a vysokým obsahem vlákniny, selenu a draslíku jsou houby zdravé jídlo pro vás a vaši rodinu. Které druhy můžete pěstovat?

Žampion (pečárka dvouvýtrusá)

Protože výtrusy žampionů rostou opravdu rychle, jedná se o houbu, se kterou by měl každý začít. Nejlepší je, že je můžete pěstovat po celý rok v interiéru.

Hlíva ústřičná

Tuto houbu můžete najít na odumírajících stromech, nařezaných polenech, nebo ji můžete pěstovat na specializovaném substrátu. Jsou chutné, s jemnou chutí mořských plodů. Existuje mnoho druhů těchto hub, takže si můžete vybírat podle toho, které vám nejvíce chutnají.

Shiitake

Začněte pěstovat tento lahodný, masitý druh hub na řezaných polenech z tvrdého dřeva. Kromě toho, že jsou chutné, posílí váš imunitní systém a pomohou vám v hubnutí.

Reishi (lesklokorka lesklá)

Tyto houby jsou známé svými léčivými vlastnostmi. Můžete je pěstovat venku a očekávat vysoké výnosy.

Smrž

Všechny části těchto krásných hub ve tvaru šišky jsou jedlé, když jsou mladé. Jakmile jsou plně zralé, můžete použít pouze kloboučky, protože stonky mohou být trochu dřevnaté. Po prvním roce bude sklizeň hojná a vy si užijete spoustu hub a jejich masitou strukturu a ořechovou zemitou chuť.

Maitake (Trsnatec lupenitý)

Tyto houby rostou na umírajících kořenech stromů, ale můžete je pěstovat také na specializovaném substrátu. Díky své bohaté chuti jsou pravděpodobně jednou z nejpřínosnějších hub na světě.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

5 komentářů

   1. Ina Odpovědět

    Dobrý den, to je zvláštní odpověď ….díky kolegyni se přimotal…. To utužuje kolektiv 😉 Dovolím si jeden soukromý dotaz:
    Jak moc vycházíte při psaní článků z vlastních zkušeností a jaké procento informací čerpáte z literatury?
    Přeji vám jistější tužku při psaní.

 1. maja Odpovědět

  Před 3 lety jsem zakoupila a zasadila dle návodu shiitake, reishi a směs lesních hub. Vyhozené peníze. Jediným výpěstkem u jedné ze sadeb byla plíseň, jinak ani ň. 🙁 Asi to pěstování úplná psina nebude…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *