Utrhli jste si kukuřici na poli? Vařit ji může být oříšek

Kukuřice

Milujete vařenou kukuřici? Aby ne? Skvělá sladká zrníčka rozhodně stojí za to. Většina z nás si kukuřici jednoduše zakoupí v supermarketu. Optimální volbou jsou čerstvé kusy. Prodávají se nejčastěji po dvou a jejich cena se pohybuje kolem 40 až 50 korun. Jeden klas tedy vychází něco nad 20 korun. Mnozí z nás si řeknou, že jde o zbytečnou investici, když na poli roste kukuřice takřka nekonečné množství. Při přípravě takovéto kukuřice ale může nastat vcelku velký problém. Jak to tedy vlastně s vařením kukuřice z pole je?

Cukrová není krmná

V supermarketu zakoupíte, nebo si vypěstujete cukrovou kukuřici. Ta byla vyšlechtěná speciálně pro to, aby se prodávala a následně vařila. Jednak budete mít jistotu, že ji uvaříte tak, jak potřebujete a jednak bude chutnat naprosto skvěle. Bude mít zcela specifickou cukrovou chuť. U kukuřice krmné se s ničím takovým pochopitelně nesetkáte. Ani v nejlepším období zralosti nebude tak sladká jako kukuřice cukrová. Mnohým lidem to nevadí, ale…

KukuřiceKukuřice: Foto Pixabay

Stádium zralosti musíte odhadnout přesně!

Na kukuřičný klas se stačí podívat. Pokud má ještě malá bílá zrníčka, pak je jasné, že o žádné velké zralosti nemůže být ani řeč. Ano, kukuřici nejspíše uvaříte, nicméně chuťově bude katastrofální. Optimální stav krmné kukuřice k vaření nastává v momentu, kdy začíná žloutnout. Nesmí už být bílá, ale nemůže být také sytě žlutá a uschlá. Má-li v pozdním podzimu suché i listy okolo klasu, pak nemá cenu ji ani trhat. Takovouto kukuřici neuvaříte ani za týden.

Vařená kukuřice

Vaření kukuřice: Foto Pixabay

Jak dlouho vařit kukuřici?

Ideálně tak něco mezi 20 až 30 minutami. Delší doba je zbytečná. Kukuřice musí být měkká a dokonale vláčná. Jednotlivá zrníčka byste měli pohodlně oddělit od klasu. Po uvaření v mírně slané vodě si ji ještě osolte, případně polejte trochou rozpuštěného másla. Jestli si dáte cukrovou nebo krmnou, necháme na vás. Jinak pozor, voda z vaření kukuřice může být užitečná, nevylévejte ji!

Kukuřice: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.