Tyhle bylinky z vaší zahrady vypudí hmyz, a přitom byste to do nich neřekli

Většinou máme bylinky spojené s nějakým léčivým účinkem. Vyrábíme si z nich masti, přidáváme je do čaje nebo k nim jednoduše čicháme a relaxujeme. Ovšem mohou mít i mnohá další netušená využití.

Řada z nich totiž působí kupříkladu i jako přírodní repelent proti nežádoucímu hmyzu. Dnes vám v tomto ohledu představí své účinky levandule lékařská (Lavandula angustifolia), bazalka pravá (Ocimum basilicum), citronová tráva (Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass) a máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita).

S čím vším vám pomůže levandule?

Většinou ji pěstujeme pro její nádherně vonící květy, které používáme k uklidnění nebo jako odpuzovač proti molům, ovšem levandule lékařská (Lavandula angustifolia) toho umí mnohem víc. Věděli jste, že jde o perfektní přírodní repelent, který se obzvláště zaměřuje na mouchy a komáry, takže pokud své záhonky orámujete levandulí a pár keříků umístíte i do květináčů na terasu, pak máte vyhráno.

Levandule

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Foto: Pixabay

U bazalky nezáleží na druhu, prospějí vám všechny

Opravdu je úplně jedno, jestli mezi vaše favority patří bazalka pravá (Ocimum basilicum), Tulsi alias bazalka posvátná (Ocimum sanctum) nebo třeba bazalka thajská (lat. Ocimum basilicum var. Thyrsiflora), jež bez problémů snese i tepelnou úpravu, takže je vhodná třeba pro wok recepty. Všechny druhy obsahují látky, jež vůbec, ale vůbec nevoní komárům a mouchám. I jedna vzrostlá rostlina na parapetu tak ochrání váš byt lépe, než nejrůznější vychytávky do zásuvky. Musí však růst na sluníčku, jinak příliš éterických olejů mít nebude a o nějakém repelentu si můžete nechat jenom zdát.

Bazalka

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) Foto: Pixabay

Citronellu jako odpuzovač určitě znáte

Je to voňavá éterická silice, jež se používá zejména do vonných svíček proti hmyzu. Ale možná nevíte, že jejím zdrojem je citronová tráva (Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass). Tu můžete pěstovat i jako přenosnou rostlinu v květináči třeba na terase. Na zimu ji však přeneste domů, nemá ráda mrazy. Pomůže vám hlavně proti komárům.

Máta peprná

Máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita) Foto: Pixabay

Chcete odpuzovač na myši? I ten máme v zásobě

Postará se o to máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita). Tu množství škůdců doslova nenávidí. A v jejich čele stojí komáři, mravenci… a myši. Strategicky rozmístěné záhonky s mátou vás tak na zahradě zbaví opravdu velké kupy starostí.

Citronová tráva (Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass) Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/levandule.-bylinka-pro-zdravi-chut-i-vuni/, https://www.prozeny.cz/clanek/cerstva-susena-v-caji-aneb-mata-nepatri-jen-do-mojita-55890

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)