Pěstování dýní: jak docílit nejlepších výsledků

Dýně

Pokud plánujete letos sklízet dýně, je nejvyšší čas, abyste se zamysleli nad jejich výsadbou. Dýně Hokkaidó, máslová či okrasné druhy dýně mají jedno společné – květen je termín pro jejich výsadbu. Vzhledem k tomu, že jsou to teplomilné rostliny, můžete si je předpěstovat také doma a ven je vysadit až v případě, že pomine nebezpečí mrazu.

Výsadba dýně

Semínka sadíme do hloubky 8 cm. Pro jejich výsadbu je proto vhodné naplnit nádobu asi 9 cm pod okraj hlínou a lehce ji udusat. Poté vložte pro jistotu hned dvě semínka. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že v nádobě vyklíčí alespoň jedno semínko. Poté přidejte osmicentimetrovou vrstvu hlíny a lehce ji přitlačte. Zalijeme a poté se snažíme, aby substrát nikdy nevyschnul. Zaléváme tak, aby zemina byla neustále vlhká.

Dýně

Foto: Pixabay

Péče o rostlinku

Asi za 10 dnů by dýně měla začít klíčit. Rostlinu chráníme před mrazem, je totiž velmi slabá. Pokud je počasí teplé a nehrozí mrazy, můžete vyklíčenou rostlinku přesadit do zahrady. Počítejte s tím, že dospělá rostlina může narůst do délky až 4 metrů, takže mezi jednotlivými rostlinkami nechte dostatečné rozestupy. Zde už péče o ni není nijak složitá – čas od času stačí vytrhat plevel, a v případě sucha také zalít. Zalévejte ke kořenům, ne na listy.

Hnojení dýní

Vhodným hnojivem pro dýně je králičí hnůj. Stačí, když asi půl kyblíku králičího hnoje zakopete pod rostliny – ještě předtím, než je vysadíte do zahrady. Správně rostoucí dýně by měla být schopná poskytnout až 10 plodů. K tomu ale potřebuje opravdu výživnou půdu. Proto je přihnojování velice žádoucí.

Sklizeň dýní

Čas sklizně se může u jednotlivých druhů trochu lišit. Stejně tak poznávací znamení, podle kterých poznáte, že vaše dýně už je připravená ke sklizni. Sklízet lze od konce léta až do října, ale vždy platí, že dýně by neměla přejít mrazem. Proto v případě nepřízně počasí skliďte raději dříve. Dobrým znamením toho, že můžete začít sklízet, je dřevnatý a suchý stonek dýně.

Zdroj: https://prima.iprima.cz/vas-prima-receptar/pestovani-dyni-krok-za-krokem-vysadba-pece-nejlepsi-hnojivo-0

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!