Phalaneopsis

Trpasličí orchideje – víme, kterým se bude dařit i u vás v bytě

Rádi se obklopujete zelení, ale nestydíte se přiznat, že i vaše okenní parapety mají své limity? Pak zapátrejte v těch sférách rostlinné říše, které se obřími rozměry příliš nepyšní. Sázkou na jistotu jsou miniaturní nebo také trpasličí orchideje, jež se díky mnoha moderním hybridům hodí opravdu do každé domácnosti.

Péči vyžadují úplně stejnou jako jejich standardně rostlé protějšky. Ovšem mnohem lépe se jim bude dařit na kousku kůry než v květináči, takže je s klidem můžete zavěsit do prostoru a užívat si jejich něžné krásy.

Teplomilné druhy jsou sázkou na jistotu

Obýváte panelákový byt a víte, že potřebné chladné pauzy během zimy jednoduše rostlinám dopřát nemůžete? Nevadí. Existuje celá řada orchideji, které tyto podmínky nevyžadují. Bez potíží se jim tak bude dařit i u vás v obýváku. A o jaké druhy jde?

  • hybridy z rodu Phalaenopsis
  • Ascocenda
  • Potinara

Vždy jde o křížence, ovšem dokonale přizpůsobené modernímu bydlení. Například Potinary vznikly zkřížením rodů Brassavalo, Laelia a Cattleya s málo známým rodem Sophronitis. Kvetou rády, ochotně a v mnoha barvách.

Foto: Pixabay

Miniaturní orchideje pro byty se zimní zahradou

Ovšem můžete-li využít chladný prostor, v němž v zimě klesá teplota na hodnotu okolo 10 °C, jsou vaše možnosti mnohem ale mnohem širší. Chcete-li absolutní klasiku mezi horskými orchidejemi? Pak půjde o oblíbené druhy:

  • Draccula,
  • Lepanthes,
  • Masdevallia,
  • Restrepia
  • a Pleurothalis.

Ovšem vhodné adepty lze najít třeba i v rodech Dendrobia či Bulbophyllum. Jen pozor na druhové jméno, abyste nakonec nesplakali nad výdělkem. Všechny tyto rody orchidejí nabízí dnes již celou řadu trpasličích zástupců, takže se nemusíte omezovat barvami ani ničím jiným. A doma se jim daří opravdu skvěle. To nám věřte. Stačí jen trocha rosení a ta správná porce světla.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *